Vratislav z Pernštejna by měl radost

Vratislav, prostřední ze tří synů Jana z Pernštejna, byl pán dobročinný a také nádherymilovný. A určitě by se mu líbilo, kdyby viděl všechnu tu krásu, která se sešla v minulém týdnu na jeho hradě.

Nádvoří ožilo jarmarečníky i herci, prodávalo se tu všelijaké zboží. Cikánka nabízela hádání z ruky, rytíři se sjeli vyzkoušet si své síly a šikovnost v rytířských kláních, ve kterých soutěžili o přízeň dam a uznání pánů.

Ne, nevrátili jsme se o pár století zpět. Takhle vypadaly letošní Slavnosti Pernštejnského panství. Prodavači se tu sjeli z celé republiky a jejich zboží bylo úžasné. Dospělí i děti si mohli vybrat něco na zub nebo na památku. Některé výrobky jste si mohli vlastnoručně zkusit udělat.

Vystoupení rytířů bylo nejen pro zábavu, ale i pro poučení. A bavili se při nich jak přihlížející diváci, tak aktéři sami.

Nedvědičtí Cvrčci v pátek rozezpívali téměř celé nádvoří a také pohádka Zvířátka a loupežníci Jaroměřického zámeckého divadla se velice líbila.

Znamenitý byl i kotlíkový guláš v chlebu, mlsouni si pak jako zákusek mohli dát kus pravého tureckého medu.

 

Chvílemi jste si připadali, jako byste se vrátili v čase. To když za stromem vykouklo děvčátko v poněkud jiném odění, než jsme dnes zvyklí, nebo když kolem vás prošlo pár zbrojnošů.

 

 

Trochu problematické bylo v těchto dnech parkování. Mnozí z návštěvníků museli nechat vozidlo dále od hradu a dojít na místo pěšky. Ale nikomu to moc nevadilo, protože dny v tomto týdnu byly jako malované a procházky na čerstvém vzduchu jsou přece zdravé a lékaři doporučované.