Dočkáme se lepších silnic?

Stav vozovek na Vysočině není nejlepší, ale není to problém jenom našeho kraje. Každým rokem po zimě silničáři v celé republice hlásí, jak jsou finančně vyčerpáni a že opravy silnic budou provedeny jen ty nejnutnější.

Nyní se kraj Vysočina rozhodl, že si půjčí během dvou let od Evropské investiční banky 500 miliónů korun na jejich opravu. Jelikož budou peníze určeny na vozovky druhé a třetí třídy, je potěšující, že se konečně dostane i na ty "méně významné". Protože v některých místech Vysočiny to vypadá, jakoby měly silničáři smlouvy s autoservisy a prodejci vozidel. Při tomto stavu vozovek musí být zájem o čepy řízení, tlumiče a jiné náhradí díly opravdu veliký....

Do dnešní doby zvládal (nebo nezvládal?) kraj opravy platit ze svého rozpočtu. Rozhodnutí o půjčce vyplynulo ze situace, kdy dluh na krajských komunikacích již převyšuje jeho možnosti. Už během srpna by mělo být k dispozici prvních 150 miliónů korun, dalších 350 mil. bude k dispozici příští rok. Když k tomu přidáme ještě peníze z rozpočtu kraje, měly by být ke konci roku opraveny vozovky za minimálně jednu miliardu, v přepočtu na kilometry by to mělo být asi 580 km.

Finanční injekce do silnic by měly probíhat samozřejmě i v následujících letech, tak se snad dočkáme slušnějšího stavu. Doufejme, že už nenajdeme takový stav vozovky, jako je například v Bobrové. Tam je situace katastrofická již několik let a nikoho situace zřejmě netrápí, díry v asfaltu jsou opravdu unikátní a těžko takové v okolí najdete.

Zoufalé je, že se jedná o hlavní silnici z Nového Města na Moravě do Velkého Meziříčí, která vás přivede k dálnici. V současné době je stav již takový, že musíte uvedený úsek, který je navíc přímo v obci, projíždět jedničkou, různě v protisměru a stejně se nevyhnete příšerným zvukům a ránám znějícím od náprav vozidla.

Věřme, že se blýská na lepší časy a investovaných peněz si na vozovkách co nejdříve všimneme.