Dešťové počasí vyhnalo děti z tábora

Nepříznivé počasí v minulých dnech nejenže způsobilo lokální povodně, ale na některých místech překazilo pobyt dětem na prázdninovém táboře. Dramatické chvíle prožili včera i děti a vedoucí z tábora u Javorku.

 

 

 

 

V pondělí odpoledne už bylo vše v táboře tak promoklé, že se nebylo před deštěm kam schovat. Stany, deky, oblečení, vše navlhlo a nebylo kde věci usušit. Proto nezbylo vedoucím nic jiného, než sehnat pro své svěřence náhradní prostory, kde přečkají deště, aby se pak mohli vrátit do svého tábora a věnovat se běžnému programu.

Azyl jim byl poskytnut nakonec v Jimramově a děti se zabydleli v tělocvičně zdejší školy. Zde přenocovali a přes den vymýšleli vedoucí náhradní program, aby se děti nenudily a nezlobily. Tady jsem také oslovila jednu z vedoucích, paní Miluši Lopaurovou, aby mi řekla k evakuaci nějaké podrobnosti:
„ Na tábor na Javorku jezdíme od Jevíčka už druhým rokem. Momentálně je nás zde třicet dětí a dvanáct dospělých. Tábor je sestaven na téma "Hoši od Bobří řeky", takže plníme Bobříky, tak jak je všichni známe. Jsme zde od minulé neděle, od středy však stále pršelo, takže prostory před chatkami a hřiště se nám celé rozbahnilo. Jak říkají děti, je tam bahenní koupel. K tomu se ještě rozvodnil potok, takže některé chatky jsme už museli vyklidit. Stany máme hrozně promoklé, proto bychom ještě tuhle noc chtěli strávit zde a zítra se vrátit do tábora. O ukončení turnusu ale neuvažujeme, děti jsou spokojené a nijak netrpí. Ještě dodatek: pokud mohu, chtěla bych tímto poděkovat za vstřícný přístup a pomoc zdejšímu starostovi, panu Pavlu Kaláškovi a paní Dáše Hejtmánkové, kteří nám při evakuaci vyšli vstříc a pomohli zvládnout celou situaci."

 

V tělocvičně vymýšlely instruktorky náhradní program a všichni byli spokojení...

Spacáky, karimatky, matrace. To vše se uskladnilo do náhradních prostor, vše už je "v suchu".

 

Dnes ale začalo svítit sluníčko a oni se mohli vrátit zpět. Některé věci bylo nutno dosušit, ale o to už se sluneční paprsky postarají. Mezitím byl táborový prostor prohlédnut policií a pojišťovnou, takže děti (nebo spíše jejich rodiče) mohly být klidné a bez obav, že nebude něco v pořádku.

 

 

 

Vedoucí a instruktoři měli jistě s evakuací velké starosti a podařilo se jim vše bez problémů zvládnout. Děti se na věc dívají určitě úplně jinak a nutné stěhování a hromadný nocleh v tělocvičně berou jako zpestření svého pobytu na táboře.

Poslední zbytky po vytrvalém dešti.

 

Říčka Fryšávka se vrátila do svého koryta. Ještě to sice pořád není ta mírná a klidná řeka, jako dříve, ale už není tak dravá a divoká jako včera. Podél toku můžete vidět polehlou trávu a naplavené dřevo, jak se voda drala z koryta ven. Na loukách a v přilehlém okolí stále zůstávají obrovské louže. Voda se nestačí tak rychle vsakovat do půdy a stále se drží na povrchu. Většina mostů a lávek naštěstí nápor vody vydržela a tak řeka nezpůsobila žádné větší škody.