Slévárenské sympozium bylo úspěšné

V sobotu 12. 8. proběhla v Bystřici nad Pernštejnem vernisáž „Z litiny co". Na prostranství za městským úřadem byly vystaveny sochařské objekty, které vznikly na slévárenském sympoziu. To pořádaly Železárny Štěpánov, s. r. o., spolu s městem Bystřice nad Pernštejnem.

 

 

 

Protože je to jediná akce tohoto druhu v celé České republice, byla pozorně sledována nejen laiky, ale i odbornou veřejností.

Počasí akci moc nepřálo, přesto se spousta lidí přišla na vernisáž podívat. Osmnáct vystavených soch jste mohli obdivovat až do středy. Potom byly odvezeny na různá místa. Některé z nich si můžete prohlédnout na krajském úřadě, jiná v muzeích a galeriích v Brně a v Praze.

Některé z odlitků by se časem měly vrátit zpět do Bystřice. Městští radní se během zimy musí domluvit, kam je umístí. Zatím uvažují buď o nějaké stálé expozici v muzeu či galerii nebo o tom, že by byly vystaveny přímo pod širým nebem. Tak by vznikla alej soch v některé z ulic.

Toto řešení by určitě přilákalo i pozornost turistů, neboť ne všichni chodí navštěvovat muzea a galerie. A tady by se nabízela zajímavá výstava uprostřed města bez nutnosti platit vstupné nebo čekat na otevírací dobu. Míst, kde by se mohly odlitky umístit, bylo navrženo hned několik a bude záležet na domluvě, které z nich bude nakonec vybráno.

A ještě na závěr připomenu, kteří umělci se tohoto zajímavého projektu zúčastnili a čí sochy jste si mohli v Bystřici prohlédnout:
Barbora Bendová, Leoš Boček, Monika Havlíčková, Tomáš Irber, Jarka Krečmarová, Hedvika Křížková, Hana Lavičková, Zdeněk Macháček, Zdenek Makovský, Aleš Navrátil, Oldřich Rujbr a Štěpán Zatloukal.