Konec pěší zóny?

Dopravní situace ve Žďáru nad Sázavou je v poslední době trochu nepřehledná. Všude se staví a opravuje a tak řidiče čekají samé nástrahy ve formě objížděk a zákazů vjezdu.

 

Rada města dobře ví, jaké jsou ve Žďáře s dopravou problémy a snaží se najít nějaké řešení této kritické situace. Podle starosty Jaromíra Brychty se nyní uvažuje o možnosti otevření pěší zóny na Nádražní ulici pro motoristy. Zatím ještě není jisté, jestli se k tomuto kroku přistoupí. Rada města zatím pouze uložila městskému úřadu prověřit technické možnosti a náklady spojené s dočasným zprůjezdněním této ulice.

Problém řešil starosta města ve spolupráci s kapitánem Kubíkem z dopravní policie. Pokud by provoz na této komunikaci byl otevřen v obou směrech, trvá policie na tom, že by musely být z náměstí odstraněny semafory u přechodů pro chodce. Starosta města požadoval okamžité otevření pěší zóny, jeho návrh však neprošel. Nakonec se dohodli na tom, že problém s přechody pro chodce by byl asi prozatímně řešen příslušníky Městské policie, kteří by v době dopravní špičky museli hlídkovat na kritických místech. O otevření pěší zóny se bude nadále jednat.

Pěší zóna vznikla ve Žďáře v roce 1992. S jejím otevřením tehdy nesouhlasil ani dopravní inspektorát, ani hygiena. Byla zřízena rozhodnutím města. Teď už jsme si na ni tak nějak zvykli. Ale změna je život a tak si možná zanedlouho budeme muset zvykat na to, že po pěší zóně nemůžeme chodit jak se nám zamane. Pokud budou auta do Nádražní ulice vpuštěna z obou směrů, zbudou na chodce zase jen chodníky. Tak jako všude jinde.

Otevření pěší zóny pro motoristy by mělo být podle pana starosty dočasné, tedy do pololetí příštího roku. Pokud se ovšem povede plánovaný záměr schválit. Motoristům by to určitě dopravní situaci ulehčilo, provoz na hlavních tazích by takto mohl být poněkud klidnější. Město spolu s policií by mělo o této otázce rozhodnout během čtrnácti dnů.