Bystřice nad Pernštejnem udělila desáté čestné občanství

6. září udělilo město Bystřice nad Pernštejnem čestné občanství svému nejstaršímu občanovi. Jmenuje se Vincenc Koutník a v červenci se dožil krásných devadesáti pěti let. Na svůj věk je to člověk velice vitální a jeho zdravotní stav by mu mnozí mladší mohli závidět.

Pětadevadesátiletý Vincenc Koutník se narodil 19. 7. 1911 na samotě „Jalovčí" u Dolní Rožínky. Své dětství prožil v Rozsochách. Za druhé světové války pracoval už od roku 1939 v odboji. Celou válku strávil v ilegalitě.

Ani po válce neměl lehký život. Od roku 1949 byl vězněn a propuštěn byl až v roce 1964. Potom pracoval v Novém Městě na Moravě. V roce 1997, ve svých osmdesáti šesti letech, se pan Koutník oženil a usadil se trvale v Bystřici nad Pernštejnem.A 28. října 2002 obdržel z rukou Václava Havla Medaili Za hrdinství. V letošním roce se i město Bystřice rozhodlo ocenit tohoto významného člověka.

Čestných občanů má Bystřice nad Pernštejnem celkem deset. Poprvé udělili radní čestné občanství už v roce 1869. Bylo to 28. ledna a takto vyznamenaným se stal Dr. Alois Pražák, významný český politik.

Mezi další čestné občany města Bystřice nad Pernštejnem se řadí například spisovatel Alois Jirásek, první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a také náš zatím poslední prezident, Václav Klaus.