I malé památky si zaslouží velkou pozornost

Kříže a křížky najdete po celé naší vlasti. Většinou jsou to tak trochu opomíjené památky, o kterých sice víme, ale bereme je jako něco tak všedního a běžného, že jim mnohdy ani nevěnujeme pozornost.

 

 

 

 

Ale není tomu tak všude. Například město Bystřice nad Pernštejnem má zájem o obnovu i těchto nenápadných památek.

Ve spolupráci s firmou Wera se bystřickým podařilo pozlatit další z křížků, které se na území města nachází. Je v pořadí už čtvrtý, který prošel obnovou. Firma Wera dala na pozlacení křížku dvanáct tisíc korun a město zajistilo provedení práce.

A proč zrovna firma Wera? Protože křížek, jehož obnovu financovala, se nachází poblíž zmíněného podniku.

Když jsem se na obnovený křížek chtěla podívat, nemusela jsem ho hledat dlouho. Ve slunečních paprscích doslova září a nemůžete ho přehlédnout. Nebyla jsem ten den jediná, kdo se na něj zálibně díval. Každý, kdo prošel kolem, na něm mohl doslova oči nechat.

Příznivý dojem trochu kazí pískovcový podstavec, který už v tak dobrém stavu není. Ale i to by se mělo časem změnit. Město uvažuje o uvolnění finančních prostředků na jeho opravu.

Zlacení všech bystřických křížků provádí Kateřina Rossí ve spolupráci s Františkem Tržilem. A odvádí dobrou práci, což ostatně můžete posoudit sami.