Pojďme si udělat čas na děti

Žijeme ve velmi uspěchané době. Pořád se za něčím honíme, často nemáme čas na jídlo, na přátelé ani na zábavu. A což teprve na děti. A když už jsme u dětí, umíme si s nimi vůbec ještě hrát? Dokážeme rozvinout fantazii, uvolnit se a podlehnout kouzlu dětské bezprostřednosti?

 

 

 

Učitelky z mateřské školky Tyršova v Novém Městě na Moravě si velice pochvalují spolupráci s rodiči svých svěřenců. Několikrát v roce se snaží uspořádat různé akce pro děti, kterých se zúčastní i maminky a tatínkové. I v tomto školním roce, který je stále ještě takříkajíc v plenkách, už setkání rodičů, dětí i pedagogů proběhlo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na akci s názvem „Podzimní domeček pro ježka" si rodiče se svými potomky přinesli vlastnoručně nasbíraný přírodní materiál. A nebylo ho zrovna málo. Paní učitelky byly překvapeny plnými košíky všeho možného, šiškami a bukvicemi počínaje a zeleninou konče. Z přírodnin pak rodiče spolu s caparty tvořili domečky pro ježky. Výsledek jejich usilovné práce by mohl závidět leckterý architekt (a mnozí by se mohli i ledaco přiučit). Fantazii se meze nekladly a tak mnohé domečky připomínaly více perníkovou chaloupku, než obydlí bodlináče. Velice hezká byla i spolupráce mezi jednotlivými soutěžními týmy. Když někdo něco potřeboval, půjčil si to u souseda. Nakonec si všichni opekli uzeniny a šlo se domů. Ale výstava hotových výrobků je neustálou připomínkou nádherně stráveného odpoledne.

Podle vedoucí učitelky Olgy Babištové je tato spolupráce s rodiči velice důležitá. „Děláme to hlavně proto, aby rodiče věděli, jak ve školce pracujeme s dětmi a aby si rodina našla ten čas, který s dětmi stráví. Třeba v prostředí mateřské školy." Tyto akce vznikají i z dalších důvodů. Rodiče se naučí s dětmi spolupracovat a mohou se přesvědčit na vlastní oči, jak probíhá komunikace mezi dětmi a pedagogy.

Jak mi řekla paní učitelka Šárka Poukarová: „rodiče si úžasně vyhrají a děti jen sedí a zírají. Je to pro ně vzácné, pozorovat maminku s tatínkem, jak si hrají místo nich. Doma na to má čas málokdo, většinou si všichni musí jít po své práci a tady si naopak hrají skutečně všichni. Naše podzimní akce už mají několikaletou tradici. Pokaždé se to ale snažíme trochu pozměnit. Jednou zdobíme jeřabinovou vílu, podruhé děláme domečky pro broučky a loni měl veliký úspěch „Bramborový den". Spoustu let to bývala „Drakiáda", ale protože se nám občas nevyvedlo počasí, tak jsme se rozhodli pro změnu."

Velikou radost ze společně stráveného odpoledne měly samozřejmě děti. Ale ani dospělí nezůstali pozadu. Nejvíce prý byli na své potomky hrdí tatínci, kteří na takovéto akce přicházejí ve stále větším počtu. Dříve byla tato setkání spíše doménou maminek, ale teď už se pomalu přidává i ta neméně důležitá, mužská polovina rodiny.

Mateřská škola Tyršova patří mezi ty menší. Je spíše školkou rodinného typu. Má pouze dvě třídy, ve kterých jsou děti od tří do šesti let. Přesto ve svých aktivitách nezůstává pozadu. Dokonce uspořádali pro rodiče anketu, ve které se snažili zjistit, který den je na podobné akce nejvhodnější. Většina se rozhodla pro pracovní den, víkendy si rodiny nechávají pro sebe.

Kromě společně stráveného podzimního odpoledne se připravuje ještě předvánoční posezení s rodiči, besídka pro maminky, rej čarodějnic a pak ještě nějaké ty větší akce. Ty jsou organizovány společně s městem nebo s dalšími školkami.

Učitelky si všechny tyto aktivity velice pochvalují. Spolupráce školky s rodiči je rozhodně důležitá. A netýká se to pouze mimoškolních setkání. Mnozí z rodičů přispívají školnímu zařízení i sponzorskými dary. Finanční prostředky dětských zařízení jsou limitované určitou částkou a tak jen díky jejich štědrosti mají děti ve školce více hraček či pracovních pomůcek.

I vy si vezměte příklad z akcí , které mateřské školky pořádají. A až vás váš potomek vyzve ke hře, udělejte si na něj trochu času. Možná budete za nějaký ten rok rádi, když si vaše dospělé dítě udělá pro změnu zase trochu času na vás.