I s tříděným odpadem jsou problémy

Už jsme si zvykli, že odpad, kterého je v každé domácnosti víc než dost, neházíme „na jednu hromadu", ale snažíme se o jeho třídění. Ve městech i na vesnicích jsou na určitých místech kontejnery na papír, sklo a plasty.

Stejně postupují i v Bystřici nad Pernštejnem. Podle místostarosty Josefa Vojty zde mají čtyřicet tři hnízd s kontejnery. Problémy ale nastaly se skleněným odpadem. Sklárny odmítají vykupovat směsné sklo. Jejich zájem se týká pouze takového odpadu, který obsahuje více než padesát procent skla bílého.

Proto bude město muset přistoupit k jinému řešení. Od ledna by měly v bystřických ulicích stát nové kontejnery na bílé sklo. Město jich hodlá zakoupit asi třicet kusů a od ostatních separačních nádob je poznáte podle barevného odlišení. Žluté jsou kontejnery na plast, modré na papír, zelené na směsné sklo a ty nové budou bílé.

Na nákup nových kontejnerů muselo město vyčlenit ze svého rozpočtu 380 000 korun. Tato investice, i když neplánovaná, je nutností, pokud chtějí i nadále chránit životní prostředí tříděním odpadu. Ale na druhou stranu, když to takhle bude pokračovat dál, může se nám stát, že pro samé kontejnery nezbude na sídlištích místo pro parkování nebo dětská hřiště. Snad nebudeme muset za chvíli třídit papír na tvrdý a měkký a plast na PET láhve, plastové tácky, kanystry a ostatní. Vždyť ani v těch barvách by se za chvíli nikdo nevyznal.