Novoměstský kulturák dostal nový kabát

Tak se občané Nového Města na Moravě konečně dočkali a kulturní dům je opět otevřený. Toto centrum kulturního dění ve městě tu v minulých dnech dost citelně chybělo a to i přesto, že v letním období se různé akce pořádají spíše venku než uvnitř.

Jeho funkci po dobu vnější úpravy zastala (alespoň v omezené míře) Horácká galerie. Ale co naplat, kulturák je kulturák. Zvláště teď, kdy pomalu začíná plesová sezóna, by ve městě opravdu scházel.

Ale už ho máme zpátky a zvenku vypadá jako nový. V pondělí byl zkolaudován a od úterka už zase funguje tak, jak má. Názory na jeho vnější obnovu se velice liší. Někdo je jeho změnou nadšený, jiný nad ní nechápavě kroutí hlavou. Možná je to jen nezvyk, tak dlouho tu stál, nenápadný jako šedá myška a najednou hýří barvami.

Osobně si myslím, že důležitější je problém vnitřních prostor budovy. Ti, kdo alespoň občas chodí na některé z akcí, pořádaných ve velkém sále, jistě ví, o čem mluvím. Pokud je sál alespoň ze dvou třetin zaplněný, je v něm hned po první půlhodině tak těžký vzduch, že slabší jedinci nemají daleko k mdlobám. Ani akustika zde není taková, jaká by v takovémto zařízení měla být.

Představitelé města samozřejmě o těchto problémech ví a v budoucnosti se také plánuje rekonstrukce vnitřních prostor kulturního domu. Problémem jsou, jako vždy, finance. Město by chtělo zažádat o státní dotaci, která by, alespoň zčásti, pokryla náklady. Pokud se podaří najít prostředky k přestavbě interiéru, pak budou návštěvníci tohoto kulturního centra určitě konečně spokojení.