Mikuláš odstartoval předvánoční shon

Na pátého prosince se chystají malí i velcí. Je to totiž předvečer svátku svatého Mikuláše a tak po městech i po vesnicích chodí nejen svatý patron osobně, ale také jeho průvodci - andělé a čerti.

 

 

 

 

Děti se už čtrnáct dní předem těší i bojí zároveň. Ve školkách sice mezi sebou vedou silné řeči o tom, že Mikuláš, čert i anděl jsou jen převlečení lidé, ale s tím zlobením to raději moc nepřehání. Co kdyby... Raději se pilně učí básničku, za kterou obdrží sladkou odměnu.

Pro dospělé nastává hned na začátku prosince období velkých příprav. Nejdříve obstarat mikulášský balíček. Trochu sladkostí, ovoce, ořechy a někdy i uhlí nebo pár brambor, to když děti nebyly tak úplně hodné.

A svátek svatého Mikuláše odstartuje tu pravou vánoční honičku. Gruntování, pečení cukroví, shánění dárků, stromeček, kapr a kdoví, co ještě. A všechno se to musí stihnout do Štědrého dne.

Doba předvánoční je snad jediným obdobím, kdy se do úklidu (občas) zapojí i mužská část rodiny. Co naplat, sem tam je potřeba i jejich síla a konec konců i oni chtějí mít vánoční svátky bez stresu a ne poslouchat výčitky manželky, která si při úklidu namohla záda a nemůže se ani hnout.

Takže když to teď vydržíte a stihnete do Štědrého dne vše, co jste si předsevzali, čekají vás pak krásné dny volna, klidu a pohody.