Jak je důležité mít kliku

Ano, čtete dobře. Tento článek bude o klice. A to o klice jako takové i v přeneseném slova smyslu.

Nedávno jsme si pořídili nové venkovní dveře. No a ke dveřím patří také klika. Jelikož jsou dveře nové, musí být nová klika. Tak jsme ji začali shánět.

Kliku u dveří jsem vždycky brala jako samozřejmou věc. Prostě je to něco užitečného, co mi pomůže dostat se dovnitř i ven. Jenomže sehnat takovou, jakou si zrovna představujete, na to musíte mít pořádnou kliku (pardon, pořádné štěstí).

Objeli jsme spoustu obchodů v několika městech. Zaujala mne nejen odlišná nabídka, ale také značné cenové rozdíly. V některých specializovaných prodejnách nás překvapili malým sortimentem, vybírat jste si mohli ze tří kousků, jinde zase vysokou cenou (za stejné zboží požadovali až o 150,-Kč více než v předcházejícím obchodě).

Největší rozdíly ale byly v přístupu prodavačů k nám, jako k zákazníkům. Vím, že v tomto předvánočním čase mají plno shonu, ale je takový problém předvést vystavené zboží nebo nechat nahlédnout do katalogu? Samozřejmě, že se takto kysele a nepříjemně nechovali všichni. Někteří prodejci byli naopak velice milí a ochotní.

Nakonec jsme si kliku vybrali. Pan prodavač patřil k těm příjemným, a protože nebyla zrovna na skladě barva, kterou jsme požadovali, slíbil ji do pátku objednat. Ve slíbený den jsem napochodovala znovu do krámku a obsluhující prodavačce jsem s úsměvem sdělila, že si jdu pro kliku. Trochu mne zarazilo, když se mne zeptala pro jakou. Vysvětlila jsem jí, že nám ten ochotný pán, co tu byl minule, slíbil, že objedná právě tu, po které toužíme. Paní mne zpražila pohledem, sdělila mi, že objednávky píše ona, a že snad si nemyslím, že se bude s něčím vypisovat kvůli jedné klice. Takhle kdybych jich chtěla deset, to by bylo něco jiného. Poděkovala jsem za ochotu a stále ještě v šoku vypadla z obchodu.

Kliku jsem nakonec koupila. Sice jinou, než jsme původně chtěli, ale zato u příjemné, milé a usměvavé prodavačky. U takové je vždycky radost nakupovat. Nejen v čase předvánočním. Takže až se vydáte do obchodů, přeji vám, abyste měli také kliku a pán nebo paní, kteří vás budou obsluhovat, měli dobrou náladu a byli stejně ochotní, jako prodavačka, u které jsem nakupovala naposled.