Betlémy k vánocům patří stejně jako koledy, stromeček, dárky nebo kapr. Je možné si je zakoupit, ale také vyrobit. Tato druhá možnost je určitě pracnější, ale o to větší radost z něj budete mít.
Německý historik, Rudolf Berliner, o tvorbě betlémů řekl: „Vánoční jesličky jsou znázorněním události narození Krista, při níž ve skutečném trojrozměrném prostoru jsou co možná nejvíc tělesně a živě působící figury rozloženy tak, aby v pozorovateli vznikl pocit, že se stává účastníkem děje." Tuto odbornou definici nemusíte při vlastní tvorbě brát doslova. Ne každý z nás má tolik talentu, aby jím stvořené figurky působily tělesně a živě.
Pro nás bude spíš důležité vědět, co by nemělo v takovém betlému chybět. Tak především Ježíšek. Znázorňuje se jako novorozeně. Je to pravda nejmenší, ale také nejdůležitější postava. Josef a Marie doplňují svatou rodinu.
Dalšími postavami v betlémech bývají anděl čili bytost nadpozemská a pak také osel a vůl. A pokud se nám dílo daří, můžeme se s chutí pustit do dalších figurek. Celou scénu nám pak rozšíří pastýř se stádem oveček, Kašpar, Melichar a Baltazar se svým doprovodem, hudebníci a zpěváci, poustevník, řemeslníci, prostě fantazii se meze nekladou.
Stejně tak i ve výběru materiálu. Ti zručnější si mohou pohrát se dřevem nebo s keramickou hlínou. Také různá těsta se na tvorbu betlému velice dobře hodí. A nesmím zapomenout na papír. S tím umí pracovat snad každý. Někdo dá ale raději přednost paličkování, pletení, háčkování nebo vyšívání. Prostě každý si musí vybrat to, co umí nebo na co se cítí.
A kdyby se vám náhodou betlém nepovedl, nezoufejte. Vždyť stačí zajít do obchodu a nějaký si koupit. A věřte, že je z čeho vybírat.