Zelené zázraky

Když je za oknem bílo všude kam až oko dohlédne a venku mrzne až praští, určitě nás potěší alespoň nějaká ta kytka za oknem. A když ještě zrovna kvete, pak máme radost dvojnásobnou.

Moje kamarádka, Věra Šípková, je nepřekonatelnou pěstitelkou květin zvaných kala nebo také kornoutice. Svým známým pak v zimě dělá radost rozkvetlou kyticí, která ve váze vydrží téměř tři týdny. Zajímalo mne, jak to dělá, že jí kala vykvete a já, ať se snažím jak se snažím, pořád nic. A tady je odpověď:

„Nemáte doma botanickou či zimní zahradu? Nevadí. Žádné smutky ani nostalgie, můžeme se radovat, zářivě usmívat a života užívat plnými doušky i v zimním období.
Rada? Je to snadné. Na zimní období zasaďte /venkovní/ kaly do velké nádoby, umístněte na teplejší a světlé místo, zalévejte, a pak jenom čekejte. Odměnou jsou bílé květy kal, připomínající svatební kytici nevinné nevěstinky.

Tyto exotické květiny pocházejí z jižní Afriky, kde rostou ve vysychajících bažinách. Krémově bílé jsou u nás již hodně rozšířené, ale barevné kultivary jsou vzácnější. Kala se dostala do Evropy na začátku 19. století.
První kaly pěstované k řezu byly bílé a často se používaly jako smuteční květiny. V současné době existují kaly v různých barvách - žluté, růžové. Obchodníci s květinami je rádi používají do veselých kytic a aranžmá.

Kala se často používala jako smuteční květina. Je velmi vhodná pro kytice s jedním samostatným květem. Aranžéři dokáží s květem kaly téměř zázraky. Lodyhy je možné pod vodou různě tvarovat."
Pokud jste však s pěstováním kal na tom stejně jako já, zkuste se zaměřit na jinou rostlinku. Mě se osvědčila například kytka s těžko zapamatovatelným jménem Hedychium horsfieldii. České jméno jsem nezjistila a snad ho ani nemá. Jedná se o zázvorovitou bylinu původem z Indonésie, jak jsem byla informována.Rostlina nevyniká krásou listů ani výrazným květem. Její největší ozdobou je plod, který je velice pestrý a zdobí ji až několik týdnů. A ještě jednu velkou přednost Hedychium horsfieldii má. Je téměř bezúdržbová. Sem tam ji zalijete a když na ni náhodou zapomenete, žádné neštěstí.


Ať už doma pěstujete cokoliv, orchidej nebo kaktus, každá rostlina dokáže potěšit. A hlavně v této roční době, kdy venku nic zeleného nenajdete. Pohled na svěží krásu za oknem vás určitě povzbudí a také přispěje k dobré náladě.