Vítochovský kostel navštívili nezvaní hosté

Kostel sv. Michaela na Vítochově se v neděli dočkal nemilé návštěvy. Někdo se za bílého dne, po třetí hodině odpolední, vloupal dovnitř. Tento nezvaný host určitě neměl v úmyslu prohlédnout si historickou památku.

 

Románsko-gotický kostel byl postaven v polovině třináctého století, není to tedy žádný mladík. Zřejmě jeho stáří, slibující i díla starých mistrů a tedy i tučnou kořist, přilákalo zloděje. Ostatně, nebylo to poprvé. Toto vloupání je již čtvrté v pořadí.

Při první návštěvě si zloději odnesli zlaté svícny a kříže. Druhá návštěva v roce 1997 dopadla pro kostel mnohem hůře. Lapkové odcizili téměř všechny cenné věci, které v kostele našli. Potřetí se do kostela dostali nezvaní hosté věžními dveřmi, ale tentokrát si neodnesli nic.

Čtvrtá nevítaná návštěva se uskutečnila letošní poslední únorovou neděli. Zloději vypáčili dvoje dveře od sakristie a vnikli do kostela. Tam ho zřejmě prohledávali, o čemž svědčí otevřené zásuvky a sádrová soška sundaná ze svého podstavce. Soška byla naštěstí pouze napodobenina, takže ji lapkové nechali na místě. Z kostela se ani tentokrát nic neztratilo.

Vloupání do kostela sv. Michaela vyšetřuje v současné době policie. Není jisté, jestli objeví po pachatelích nějakou stopu. V neděli po obědě bývá Vítochov klidný, většina lidí si užívá volného dne. Navíc stojí kostelík nad vesnicí, takže není žádný problém vniknout do objektu nepozorovaně. Je jen škoda, že si tak málo vážíme památek, které nám předkové zanechali. Snad je to pro vítochovský kostel na dlouhou dobu poslední nezvaná návštěva.