Nejkrásnější vyhlídka na město Žďár je z věže kostela sv. Prokopa

Farní kostel sv. Prokopa najdete hned v těsném sousedství žďárského náměstí. Jeho vznik je datován do šestnáctého století, avšak věž kostela je zřejmě mnohem starší. Odborníci ji řadí do období středověku.

A právě tato věž by měla být na oslavu povýšení Žďáru na město zpřístupněna veřejnosti. Zezdola vede točité kamenné schodiště, po kterém se dostanete asi do jedné třetiny věže. Je úzké, ale poměrně bezpečné. Dál už je to jen pro ty odvážné.

Čekají vás dřevěné schody, na které si troufnou jen opravdu silné povahy. Ale pokud svůj strach překonáte, budete odměněni. V samém vrcholku věže můžete obdivovat čtyři nádherné zvony. A jestliže vám nedělá problémy čtení gotického písma, můžete si na nejstarším z nich přečíst i rok jeho vzniku. Byl odlit v roce 1400, takže tento zvon už ledacos pamatuje.

Když vystoupíte na ochoz, budete mít před sebou město Žďár jako na dlani. Úžasný je i pohled na kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, jenž už nezakrývají okolní stromy, a který se hrdě vypíná nad městem. Ostatně, posuďte sami: