CHKO versus motorkáři

Využívání území CHKO ke sportovním účelům je problémem nejen ve Žďárských vrších. Pokud se jedná o klidnější sporty, pak ze strany správy CHKO není námitek. Horší situace nastává, pokud jde třeba o terénní motorky a nepovolenou tréninkovou dráhu.

Podle Lubomíra Dajče ze správy CHKO Žďárské vrchy se poslední dobou tyto případy množí. Jedná se hlavně o lokalitu Dolinky poblíž Žďáru nad Sázavou, ve které se kdysi jezdil jak motokros, tak autokros. Objevily se i stížnosti vlastníků pozemků. Další „černá" dráha, jejíž existence by se měla v nejbližší době řešit, se nachází v Hamrech.

„Lidé vůbec neví, že existuje nějaký zákon o ochraně přírody, a že se nacházíme ve velkoplošném chráněném území. Podle zákona se v CHKO nesmí vjíždět s motorovými vozidly mimo komunikace." Říká Lubomír Dajč.

Kromě zákona o ochraně přírody existuje ještě lesní zákon, který platí nejen v CHKO, ale v celé republice. Ten zakazuje vjezd do lesa bez povolení majitelů. V případě CHKO a národních parků není povolení pouze na vlastnících, ale i na pracovnících správy CHKO nebo národních parků.

Provozovat závodní nebo tréninkové dráhy není v CHKO jednoduché. Provozovatelé musí dostat povolení nejen od majitelů pozemku, ale také od orgánu ochrany přírody. Sankce, které motorkáře za vjezd mimo komunikace čekají, se pohybují od deseti tisíc korun.

Jaký názor na tento problém mají motorkáři? Na trať v Dolinkách jsem se zeptala jednoho z nich.
„Ta trať tu už byla. Vybudovala se kdysi dávno, ještě pod Svazarmem. Ten se pak samozřejmě rozpadl a pozemky se v restitucích vrátily původním majitelům. Většina z nich o ně ani nemá zájem a souhlasí i s tím, aby se tam nadále jezdilo. Problémy dělá pouze jeden z majitelů, ale po jeho pozemku se stejně nejezdí."

Ale podle zákona nesmíte jezdit na území CHKO mimo silnice a tato trať není oficiální...
„To se sice asi nemá, ale na tomto místě se tak nějak dodržují tradice. Prostě to tu kdysi bylo, motorkářů je spousta a tak se domluvili s majiteli pozemků, kteří nebyli proti. A konec konců trať je přírodní, není tam nic upravovaného, nic umělého."

Co budete dělat, pokud budou tyto motokrosové tratě uzavřeny?
„Pak budou asi motorkáři zcela nekontrolovatelně jezdit po lesích a po loukách. Takhle se alespoň soustředili na jednom místě a nedevastovali okolní krajinu."