V bezprostřední blízkosti CHKO by mělo vyrůst 35 větrných elektráren

Správa CHKO se brání jakémukoliv zásahu do krajiny Žďárských vrchů, která je pro provozovatele větrných elektráren velice atraktivní. A protože nebudou větrníky povoleny přímo v chráněné oblasti, vybrali si investoři pro jejich stavbu sedm lokalit, které se nacházejí v blízkosti hranic CHKO.

Před nedávnem proběhlo veřejné zasedání v Havlíčkově Borové, které se zabývalo výstavbou větrného parku. Východně od obce by mělo vyrůst dvanáct nových větrníků.

Výstavba větrných elektráren se netýká pouze zmiňované obce, ale i dalších tří. Konkrétně se jedná se o Modlíkov, který již dal souhlas se stavbou, dále pak o Malou Losenici a Vepřovou.

Elektrárny by měly mít výšku stožáru sto metrů, průměr vrtule má být devadesát metrů. Vše je zatím v přípravné fázi. Některé z větrníků mají vyrůst přímo na hranici s CHKO Žďárské vrchy. Firma, která by měla zdejší větrné elektrárny realizovat, se však podle slov Jaromíra Čejky ze Správy CHKO Žďárské vrchy na rozdíl od jiných investorů zavázala, že pro ni bude rozhodující stanovisko Správy CHKO. To z toho důvodu, že by se větrníky měly nacházet ve velmi těsné blízkosti chráněného území.

Sedm lokalit určených pro stavbu větrných elektráren se nachází na severní, západní a východní hranici CHKO Žďárské vrchy. Tyto hranice by mělo zanedlouho „zdobit" asi třicet pět kusů větrných elektráren, což není zrovna málo.