Vítání svátků jara

Velikonoce už jsou doslova za dveřmi. Všude se dělají poslední přípravy na nadcházející svátky jara.

 

 

Úklid, pečení jidášů a mazanců, příprava velikonočních dekorací, zdobení vajíček, pletení pomlázek - to vše a ještě spousta dalších prací teď čeká každou rodinu. Pojďme si ale na chvíli od všeho shonu odpočinout a podívat se, co nám nabízí velikonoční prodejní trhy.

V pátek jste mohli navštívit Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Před budovou pletli zruční košíkáři koše a pomlázky. Nejedna maminka zakoupila svým ratolestem mrskačku, vždyť velikonoční pondělí je za chvíli a v tento den se páni kluci bez tohoto nástroje rozhodně neobejdou.

Vstup do muzea byl zdarma, vítán byl každý. Maminky mohly oči nechat na zdobených perníčcích a vajíčkách. Děti zase nadchl mistr řezbář. Ani výrobky z kukuřičného šustí nezůstaly bez povšimnutí. Mnohé zaujala i málo známá technika - kroseinka. Každý, kdo si zakoupil kterýkoliv z nabízených výrobků, určitě nelitoval.

V sobotu a v neděli ožily velikonočními trhy Vlachovice. I zde byla k vidění a také k zakoupení spousta věcí. Výrobky ze dřeva i proutí, keramika, dekorativní předměty. K dostání byly i balkónové a zahradní rostliny, kterým odolal jen málokdo.

Velikou atrakcí zdejších trhů bylo i točení keramiky na hrnčířském kruhu, které si mohl vyzkoušet kdokoliv. No a na závěr si každý mohl jít pochutnat na grilovaných specialitách, které byly právě u příležitosti velikonočních svátků podávány v místní restauraci.