Strašidelný zámek Draxmoor

Nová turistická atrakce, kterou v Dolní Rožínce připravuje Libor Šikl - majitel a provozovatel Westernového městečka Šiklův mlýn, by měla být slavnostně otevřena 24. června, tedy těsně před pohádkovou svatojánskou nocí.


Co vlastně návštěvníky ve strašidelném zámku čeká a nemine? Na to a na další otázky mi odpovídal majitel Draxmooru, Libor Šikl.

V současné době je strašidelný zámek stále ve fázi příprav a stavebních úprav. Jak by to tu mělo vypadat na konci června?
V zadní části zámku bude návštěvníky čekat 3D kino, které by mělo uvést všechny přítomné do doby čarodějnic, rytířů a různých strašidel.
Po navození určité atmosféry budou návštěvníci pokračovat dále do pater, kde je budou čekat obři, čarodějnice a další nadpřirozená stvoření. Další dvě patra budou prošpikována strašidelnými bytostmi. Ty jsou pohyblivé, mluví, blikají, jsou prostě hrůzostrašné. Celý zámek bude zatemnělý, takže příšery budou působit opravdu děsivě.

Tato budova vypadá poměrně stará, víte něco o její historii?
Tahle budova pochází ze třináctého století a prošla dlouhým historickým vývojem. Býval to starý pivovar a v osmnáctém a devatenáctém století sloužila jako sýpka. Budova už má opravdu něco za sebou a našli jsme tu i pár starých věcí, které potvrzují, že tu původně pivovar byl. Sýpku kdysi zachvátil požár, což je doposud vidět na zčernalých stropech v přízemí.

Na stěnách jsou zajímavé malby, ty jsou původní?
Většinou jsou to původní originály. Všechno zůstane tak, jak je, nic se nebude natírat na novo. I praskliny budovy, které jsou viditelné zvenku, zůstanou. Dají se tam akorát železné okovy. Budova bude ještě namalovaná, aby i z dálky byla dost atraktivní a strašidelná.

V jakém stavu byla tato budova, když jste ji zakoupil?
Budova byla ve stádiu, kdy místní uranové doly trvaly na tom, aby se zbourala. Mě se ji, vlastně díky podpoře památkového úřadu a obce, podařilo koupit a zachránit s tím, že ji opravíme za účelem turistického ruchu. Jedna strana byla natržená, ale v současné době už je to staticky upravené.

Proč název Draxmoor?
Tento název jsme si vymysleli. Draxmoor proto, že je to tak trochu o dracích a trochu přeloženo z angličtiny. Je to strašidelný zámek a tak má i strašidelný název.

Kdo vymýšlí nestvůry, které zde mají strašit návštěvníky?
Máme tým lidí, kteří tohle všechno připravují. Spolupracujeme i s DinoParkem, tam už s tím mají nějaké zkušenosti a tak to společnými silami dáváme dohromady. Některé už byly vyrobené, jiné jsme dovyráběli. Problémem bude je napasovat přímo na místo. Někde budeme muset ubourat kus zdi, abychom je sem dostali. Ale bude to ojedinělá atrakce, která není nikde v republice.

Můžeme se těšit na nějaké atrakce i na nádvoří?
Plánujeme chaloupku na kuří nožce. Nádvoří by mělo být přizpůsobené jako vesnice ze šestnáctého století, kde by mezi lidmi pobíhaly slepice a kozy. Tam si také budou návštěvníci moci dát pivo.

Pivo budete vařit přímo na místě podle starých receptur?
Bude to červené pivo a měla by to být další atrakce tohoto zámku. Více zatím nebudu prozrazovat.

V jakém stavu jsou přípravy na otevření strašidelného zámku?
Teď právě začíná sezóna na westernovém městečku, takže veškeré síly jsou tam. Začátkem května by se to mělo všechno přesunout sem. Všechny příšery už tady máme dovezené a uskladněné v hale, takže jakmile se sem přesunou pracovní síly, tak by se vše mělo dát do pořádku.

Mohl byste prozradit rozpočet tohoto projektu?
Rozpočet se pohybuje řádově v miliónech, není to žádná levná záležitost. Ale věřím, že je to projekt životaschopný. Letošní rok bude takový rok nula, kdy to bude otevřené pouze dva a půl měsíce a na podzim pak zámek čekají další opravy. Přes zimu by to mělo být zavřené.

Jaké vstupné mohou návštěvníci očekávat?
Vstupné se bude pohybovat okolo sto až sto padesáti korun. Samozřejmě čekají zájemce i různé slevy, třeba v návaznosti s návštěvou westernového městečka.

Máte s touto budovou ještě nějaké další plány?
V prvním patře by mělo v příštím roce vzniknout muzeum Vysočiny. Už teď shromažďujeme staré, historické věci. Letos se budeme věnovat pouze strašidlům, ale v příštím roce bychom chtěli muzeum dokončit. S průvodcem, s výkladem, se vším všudy.
Pak jsme ještě zakoupili budovy bývalého statku, kde chceme v budoucnu dělat hypoterapii. Měli by tam být koně a další zvířata. Lidi budou procházet od Draxmooru kolem zámku až k zámeckému statku.

Takže z Dolní Rožínky uděláte postupně turistický ráj....
Pokud to vyjde, tak ano.

Dolní Rožínka, kdysi známá pouze uranovými doly, by měla v blízké budoucnosti získat statut ráje turistů. Přerod bývalé sýpky ve strašidelný zámek už se chýlí ke konci a také oprava dalších zpustošených objektů se zdárně rýsuje.

Takže si nenechte ujít noc svatojánskou, s oslavou, ohňostrojem...... Podle starých pověstí můžete v tuto magickou noc nalézt i dávno ukrytý poklad. Kdo ví, třeba tajemná budova strašidelného zámku také nějaký skrývá.....