Ve Žďáru se opět křtilo

V minulém týdnu proběhl v Čechově domě křest nejnovější žďárské publikace s názvem „Město Žďár nad Sázavou na starých pohlednicích".

Nádherná kniha plná historických pohlednic města vznikla díky spolupráci bývalého pracovníka Regionálního muzea Iva Filky se žďárskými filatelisty. Pohlednice jsou doplněny zajímavým textem. Kromě popisu samotných pohlednic se z něj dozvíte něco o jejich fotografech, nakladatelích a sběratelích, poučíte se o vývoji zástavby města nebo se seznámíte s genezí názvů ulic. Kniha byla vydána u příležitosti čtyřstého výročí povýšení Žďáru na město.

Čechův dům byl už půl hodiny před plánovaným křtem nabitý k prasknutí. Připravené židle byly obsazeny do posledního místečka a před prodejním místem se vinula několikametrová fronta, ve které postávala i místostarostka Žďáru, Dagmar Zvěřinová. Té jsem se zeptala, jestli si i ona přišla zakoupit novou knihu.
„Už na ni stojím frontu. Koupím si ji určitě, protože si myslím, že by neměla chybět v žádné žďárské rodině. Je to publikace dokumentující poslední desetiletí města a lidé, kteří ji dávali dohromady, si s ní dali velkou práci.
Je hezké, když se podíváte, kolik je tu dnes lidí, protože tohle je jedna z těch akcí, které mají podtrhnout význam povýšení Žďáru na město."

Zájem o knihu je obrovský, nemáte strach, že vyšla malým nákladem? 750 kusů není mnoho...
„Když bude potřeba, tak město určitě přidá nějaké finance a udělá se dotisk. Každá kniha, která je o městě, jeho okolí, přírodě nebo památkách, vytváří identitu města."

I starosty Jaromíra Brychty jsem se zeptala, jestli už si novou knihu zakoupil.
„Samozřejmě. Několik výtisků máme i na úřadě. Takováto kniha potěší každého starého Žďáráka, myslím tedy rodově starého, já se jinak ještě za tak starého nepovažuji. Naše rodina zde bydlela ještě před vybudováním Žďasu a protože se obyvatelé Žďáru dělí na „před Žďasem" a „po Žďase", tak patříme mezi starousedlíky."

A jak se vám knížka líbí?
„Tato publikace každého Žďáráka pohladí po duši i po srdíčku. Jsou v ní staré krásné časy. Novější Žďáráci se z ní zase poučí o tom, jak město kdysi vypadalo. Kniha se určitě povedla."

Vlastní křest byl zprvu poněkud rozpačitý, protože autor, Ivo Filka, nebyl s knihou spokojen, což také všem přítomným hned v úvodu řekl. „Nepovažuji tuto knížku za dobrou, protože hlavně poslední dvě kapitoly byly filatelisty poněkud překopané. Připadá mi to, jako by s jídlem rostla chuť. V prvních kapitolách mi filatelisté téměř nic nepředělali, ale poslední dopadly bledě."
Situaci zachraňoval starosta Jaromír Brychta, který všem připomněl, že je důležité, že takováto publikace vůbec vznikla.

Nakonec byla kniha slavnostně pokřtěna a to hned několika kmotry a za mohutného potlesku přihlížejících.

Zájem o tuto novou publikaci byl obrovský, což snad i pana Filku trochu obměkčilo a také přesvědčilo o její úspěšnosti. I když spolupráce filatelistů a tohoto historika se už asi nedočkáme.