Kříž věrozvěstů byl navrácen

Zlacený kříž, který neznámý vandal ukradl z rukou svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje z kašny na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem, je zpět.

 

 

 

 

Poté, co byla v tisku zveřejněna výzva představitelů města, aby pachatel odcizený svatý symbol vrátil, se v nenechavci zřejmě hnulo svědomí a kříž „odložil" do vchodu bystřického muzea přesně tak, jak byl radními nabádán.

Škoda, která vznikla na sousoší Cyrila a Metoděje, je odhadována na dvacet tisíc korun. Kdyby se však svatý symbol nenašel, její výše by byla mnohem větší. Umělecké dílo je naštěstí dobře pojištěno, takže radnice se bude snažit získat část finančních prostředků na opravu celého sousoší z pojistného, které by měla pojišťovna vyplatit.

Podle ředitele muzea, Vladimíra Cisára, nekradl pachatel s největší pravděpodobností v touze po zisku. „Vypadá to spíše na vandalství. Socha byla zřejmě poškozena náhodně, když se někdo, posílen alkoholem, snažil na ni vylézt. Ruka věrozvěsta nevydržela, ulomila se a s ní spadl i zlacený kříž, který si pachatel odnesl s sebou. Úlomky ruky se našly v kašně, kříž však okamžitě zmizel spolu s vandalem."

Opravou sochy byl pověřen akademický sochař Otakar Marcin, jehož restaurátorská práce není v Bystřici nad Pernštejnem neznámá. I umělec se v minulosti již dokonale seznámil s kašnou na Masarykově náměstí i se sochami obou věrozvěstů. Nedávná rekonstrukce, kterou kašna prošla, byla jeho dílem.

Policie po pachateli nadále pátrá, ale indicií k jeho dopadení je prozatím žalostně málo. Naštěstí alespoň výzva ze strany radnice nezůstala bez odezvy a přinesla své ovoce. Cyril a Metoděj zase zanedlouho ponesou nad hlavami zlacený kříž.

Sousoší, které od roku 1845 stávalo před kostelem, se stalo součástí kašny až o čtyřicet sedm let později. Od té doby ale stojí stále na stejném místě a svatí bratři, patroni Evropy a všech slovanských národů, bdí nad městem. Snad tomu tak bude i nadále a jak hlásá nápis na zadní straně kašny, neopustí nikdy Moravanů dobrých.