Statistika nuda je, má však cenné údaje

Slova známé písničky jsou více méně pravdivá, ale statistika může být někdy i velice zajímavá. A to nejen pro odborníka, ale také pro laika. 

Jeden statistický rozbor si nechali udělat také v Bystřici nad Pernštejnem. Šlo o nejoblíbenější rodná jména dětí narozených a přihlášených v loňském roce a další sledování se týkalo nejčetnějších příjmení na území města.

Ačkoliv se v celé republice uvádí coby nejčastější příjmení Novák, Nováková, Bystřice nad Pernštejnem je v tomto směru výjimkou. Novákovi se zde nedostali ani do první dvanáctky. Ve statistickém žebříčku suverénně vede příjmení Pečinka, Pečínka, Pečinková, Pečínková, které zastupuje devadesát čtyři občanů. Na druhé příčce se umístil Dvořák, Dvořáková s osmdesáti devíti zástupci. No a jako třetí skončil Novotný, Novotná, těch najdete v Bystřici nad Pernštejnem osmdesát čtyři. Další místa obsadili občané s příjmením Svoboda, Navrátil, Zítka, Fiala, Havlík, Šikula, Čech, Špaček a Kubík.

No a jak dopadla jména dětí narozených v loňském roce? U děvčat to byla nejčastěji Karolína, Tereza a Michaela. Poměr chlapeckých jmen byl velice vyrovnaný, rodiče svým potomkům dávali nejčastěji jméno Jiří, Jan, Šimon, Jakub, Aleš, Marek nebo Dominik.

Ve městě bylo vloni narozeno osmdesát jedna dětí, přihlášeno osmdesát tři občanů, odhlášeno sto osmdesát dva a zemřelo sedmdesát dva občanů.

A ještě malé srovnání nejčastějších rodných jmen na území Bystřice nad Pernštejnem. Tři sta sedm mužů se může pyšnit jménem Josef, za nimi následuje v počtu dvě stě šedesát sedm mužů Jiří a dvě stě čtyřicetkrát je zastoupen Pavel. Následuje Jaroslav, Petr, František, Jan, Zdeněk, Miroslav a Tomáš.

Nejčetnější ženské jméno je Marie, ve městě jich najdete čtyři sta třicet pět. Na druhém místě skončila Věra - nositelkami tohoto jména je sto čtyřicet šest žen, dále pak Eva, kterých v Bystřici bydlí sto dvacet sedm. Na dalších místech skončila Anna, Hana, Lenka, Ludmila, Alena, Zdeňka a první dvanáctku uzavírá Jaroslava.