Někdo vyhrál, jiný platil pokutu

Nová soutěž, která byla v minulém týdnu vyhlášena na rádiu Vysočina, nechala chladným pouze málokoho. Auto plné peněz, jak se hra jmenovala, přilákalo spoustu novodobých zlatokopů.

Podstatou celé soutěže bylo najít tři auta s výhrou a to kdekoliv na Vysočině. Vozidla ukrývaly šeky v hodnotě deset, padesát a sto tisíc korun. Vyhrál ten, kdo přesně určil značku, SPZ, barvu auta a jeho přesnou polohu. Poklidná zákoutí se tak najednou stala terčem ziskuchtivých dobrodruhů, kteří jezdili sem a tam a hledali ukrytý poklad.

Zřejmě ani sami organizátoři celé soutěže nevěděli, jakou lavinu spustí. Hledat auto s ukrytými penězi je ale jedna věc a ničení soukromého majetku a škody v přírodní rezervaci věc druhá. Hledači pokladu podle zadaných indicií pátrali po jednom z aut v v okolí Kameniček. A právě odtud zaznamenali pracovníci CHKO Žďárské vrchy první rozčilené telefonáty.

Volali nešťastní vlastníci pozemků, kterým zlatokopové rozjezdili při pátrání po ukrytých penězích parcely. „ Pokud by auta byla na veřejných místech a oficiálních komunikacích, popřípadě po dohodě s majitelem i na pozemcích soukromých, pak by bylo vše pořádku", řekl Jaromír Čejka ze Správy CHKO. Kámen úrazu však byl v tom, že auta s výhrou byla ukryta v lesích, čímž se pořadatelé dostali do konfliktu se zákonem o lesích. Jedno výherní vozidlo bylo skryto dokonce na území CHKO a to bez ohlášení, povolení a souhlasu Správy CHKO. Takže zákony porušili nejen jednotliví účastníci soutěže, ale i sami její organizátoři.

Řádění hledačů neušel dokonce ani Volákův kopec, jehož vrchol je přírodní rezervací. Okolí se nalézá v první ochranné zóně, takže patří k našim nejcennějším přírodním územím. Zdejší políčka, pastviny a rašelinné louky byly donedávna klidovou oblastí, ve které se nacházela spousta chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Problém nebyl pouze v poškození porostu koly aut, ale také v tom, že právě probíhá hnízdění ptáků, kterým nečekaně hojná návštěvnost v tuto dobu jistě nesvědčí.

Těsně před tím, než celá hra skončila, se o ni a škody při jejím průběhu způsobené začala zajímat i policie. Velká soutěž rádia Vysočina měla tentokrát nejen své vítěze, ale také poražené. Vítězové byli tři, poražených však bylo daleko více.