Pozor na oheň!

Minulý víkend asi každý zaregistroval velký počet požárů na našem území. Potvrdila se domněnka meteorologů, kteří už v únoru předvídali možnost velkého sucha. Bohužel se nemýlili a ani nadprůměrně "vlhký" únor nezabránil tomu, že je nyní mnohem větší sucho, než bychom potřebovali.

 

Díky tomu se televizní stanice nemusely až tak moc honit za senzacemi, aby upoutaly opakujícími se katastrofickými reportážemi znuděného diváka a jen mapovaly počet rostoucích požárů. Počasí opravdu napomáhá tomu, že nyní stačí jen málo a neštěstí je na světě. Nejen že chybí vláha probouzejícím se stromům a rostlinám, ale riziko požáru je v současné době mnohem větší než kdyby zapršelo.

Jelikož se téměř každý už těší na první jarní táboráky a grilování, právě zde je třeba dávat mnohem větší pozor, aby od otevřeného ohně nepřeskočila nějaká ta jiskra na zcela neočekávané místo a my nemuseli místo vychutnávání karcinogenních buřtů shánět kýble s vodou a následně hasiče.

Ještě větší nebezpečí hrozí v lesích, kdy se při čištění pasek většinou nepotřebné větve a klestí pálí. Nejen, že fouká vítr a plameny se tedy mohou rozšířit mnohem rychleji, než bychom předpokládali, ale stejně tak se přenese oheň přes doutnající kořeny a jehličí. Tato varianta je o to zrádnější, že si na první pohled nikdo ničeho nevšimne a třeba až za den či dva může vypuknout požár o kus jinde, než byl původní oheň.


Takže až budete jakkoli manipulovat s otevřeným ohněm, pamatujte na nebezpečí, jaké může způsobit a nepodceňujte současnou situaci. V úterý by sice mělo přijít drobné sprchnutí, ale celkově je období srážkově podprůměrné a během následujících třiceti dnů se situace údajně nějak moc nezmění.