Mladí hasiči bojovali o poháry a body

O tom, jak hasiči vychovávají své nejmladší členy, se mohl každý na vlastní oči přesvědčit 16. června v Novém Městě na Moravě, kde proběhla „Krajská liga mládeže v požárním útoku“ pořádaná místním SDH.

Mezi organizátory patřil i velitel družstva Sboru dobrovolných hasičů Nové Město na Moravě Jaroslav Štejdíř.


Jak se liší závod v požárním útoku od nejznámější soutěže pro mladé hasiče hry „Plamen“?

Tohle je pohárová soutěž v rámci kraje Vysočina. Soutěží se pouze v požárním útoku, hodnotí se lepší čas. Kdežto ve hře „Plamen“ je navíc ještě prověřována rychlost ve štafetovém běhu a znalosti v branném závodu a jiných disciplínách.
Kolik družstev se tu dnes sjelo?

Dnes dojelo šestnáct kolektivů. Před čtrnácti dny proběhla podobná soutěž v okrese Havlíčkův Brod a tam se zúčastnilo dvacet sedm družstev. Takže je to docela hanba okresu Žďár nad Sázavou, že vedoucí mladých hasičů nedovedou přivézt své svěřence na takovouto soutěž. Zvláště když se pořádá tady u nás a dojedou hasiči z mnohem větší dálky.


Odkud je družstvo, které to dnes do Nového Města na Moravě mělo nejdál?

Nejdále to mají kolektivy z okresu Pelhřimov. Přijeli z Rohovky a Obrataně a po příjezdu nám hlásili, že už ujeli sto patnáct kilometrů.Je to soutěž dětí. Jaké je věkové rozmezí?

Jedná se o děti od šesti do patnácti let. Nejmladší účastník, který dnes přijel soutěžit, je na nejspodnější příčce povolené věkové hranice.A kolik dětí se dnes zúčastnilo?

Přesné číslo z hlavy nevím, ale bude to okolo dvou set dětí.


Jak jsou děti na tuto soutěž připravovány?

Tyto kolektivy nemusí být nijak zvlášť připravovány. Na požární útok trénují pravidelně, je zahrnut v celoroční činnosti. Požární útok je potřeba dobře zvládnout i ve zmiňované hře „Plamen“, takže mladí hasiči rozhodně ví, co je tady čeká.


Jejich nadšení pro hru bývá obrovské, bylo tomu tak i tentokrát?

Je zajímavé pozorovat své nástupce při takovýchto soutěžích. Do všeho se vrhají s ohromným zápalem a nasazením.

Jak byli mladí hasiči za své výkony oceněni?

Prvních pět kolektivů získalo poháry. Ale s prázdnou neodjížděli ani poražení. Dostali propagační materiály a všichni si pak společně pochutnali na menším občerstvení, které jsme pro ně připravili.


A kde se s mladými hasiči setkáme příště?

Bude to v rámci podzimní hry „Plamen“. Chystáme branný závod a štafety buď v Novém Městě na Moravě nebo na Rokytně.  Chceme, aby si to děti vyzkoušely a natrénovaly ještě předtím, než pojedou na okresní soutěž.A jak vše dopadlo? Poháry si odvezla družstva mladých hasičů z Radonína, Nevcehle, Rohovky, Brtnice a Křeče. Ani jedno z družstev nebylo z okresu Žďár nad Sázavou. Snad se žďárští zapojí alespoň do dalších ročníků, aby přinejmenším jeden pohár zůstal doma.