Z Rokytna do Rokytna (a zpět)

Každé město se v poslední době chlubí svým partnerským městem. Ať už to jsou společníci zahraniční nebo zdejší, vyměňují si zkušenosti, navzájem se navštěvují a pořádají různé akce a výměnné pobyty.

Rokytno, přestože není žádným městem, má také svého družebního partnera. Jmenuje se - jak jinak než  - Rokytno. Obce s tímto názvem naleznete na mapě naší republiky celkem tři. Jedna leží v Krkonoších u Rokytnice nad Jizerou, další mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, no a ta poslední u Nového Města na Moravě. Dvě z nich už spolupráci navázaly, tedy Rokytno ze Žďárských vrchů a stejnojmenná obec z Pardubické kotliny.

 

Podívejme se na partnerské obce trochu blíže.

Pardubické Rokytno (pro vzdálenost pouhých dvanáct kilometrů od města Pardubic jej tak určitě smíme nazývat) se nachází v nadmořské výšce 231 metrů nad mořem. Je samostatnou obcí s 593 obyvateli. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1436. V Rokytně najdete školu, obchod i hospodu, tedy vše, co se ve vesnici očekává. Pod Rokytno patří ještě obce Bohumileč, Drahoš a Zástava.

Novoměstské Rokytno se může pochlubit mnohem vyšší nadmořskou výškou - 760 metrů nad mořem. V počtu obyvatel jej pardubické Rokytno daleko předčí, ve stejnojmenné vesnici Žďárských vrchů žije 209 lidí. Obec není samostatná, ale spadá pod správu Nového Města na Moravě.  Poprvé byla její existence zmíněna v roce 1348, když Jimram z Kamene prodával svůj majetek pánům z Boskovic. V tomto Rokytně nenajdete školu ani obchod a kdysi široko daleko vyhlášená hospoda je dnes také zavřená.

Název obou obcí byl odvozen od vrby-rokyty.

 

Před nedávnem navštívila hasičská delegace z pardubického Rokytna Rokytno ve Žďárských vrších a při této příležitosti byli jeho obyvatelé pozváni na oslavu 125. výročí založení hasičského sboru. A tak se Rokytňáci z hor vydali do Pardubické kotliny.

 

Necelých sto kilometrů, které obě vesnice dělí, bylo lehce překonáno a hosté poprvé vstoupili na půdu jim dosud neznámého Rokytna. Hasiče v uniformách čekal nástup do průvodu a za zvuků hudby tak prošli celou obcí. Velkou pozornost budily historické stříkačky tažené našňořenými koňmi.  Obrovskou atrakcí bylo i několik pohádkových postav, jdoucích hned za uniformovanými hasiči. Průvod uzavírala hasičská auta, jejichž sirény dávaly všem široko daleko vědět, že se v Rokytně něco děje.

 

 

 
 

 
 

 
 

 

 

 
 

 
 

 
 

 

Hlavní program se odehrával u místního rybníku. Po slavnostním zahájení bylo hned jasné, proč se k průvodu připojily tajemné pohádkové postavy. Slavnost byla totiž spojena se Dnem dětí a tak vodník, Karkulka, víla Amálka, pan král a další odešli na vedlejší louku, kde připravili mrňatům spoustu soutěží a překvapení.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slavnost zahájili samozřejmě hasiči, kteří předvedli, jak pracné bylo hašení požárů kdysi. Historická stříkačka chvíli stávkovala, ale nakonec se rozhodla předvést co umí a trávník hojně zkropila chladnou vodou. Profíci z Pardubic se zase pochlubili moderní technikou, takže si každý mohl vybrat podle svého gusta. Rybník se pak stal dějištěm „Neckiády“, ve které o prvenství bojovalo pět plavidel. Počasí nebylo zrovna stvořené na koupání a tak závodníkům pády do studené vody nikdo nezáviděl.

 
 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hostitelé se o své hosty starali vzorně a návštěvní odpoledne velice rychle uběhlo. Rokytňáci ze Žďárských vrchů odjížděli spokojeni a obyvatelé Rokytna u Pardubic slibovali, že příště přijedou pro změnu oni ze svých rovin do našich hor.