Bitva o Zubštejn

Podle pověsti prý v roce 1348 unesl Jakub Mstivoj ze Zálešic pannu Liběnu z Velhartic, schovanku Markraběte moravského a uvěznil ji na hradě Zubštejně.

 

Markrabě moravský pak spolu s vojsky českého krále a rytíři kříže na hrad zaútočil a 23. července 1348 jej také dobyl. Vladyka Mstivoj byl zajat, mučen a nakonec pověšen. Panna Liběna byla zachráněna a vrácena svému poručníkovi.

 

A podobně jako v památném roce 1348 proběhla bitva i letos. Hrad padl, Jakub Mstivoj ze Zálešic byl zajat a všechno dobře dopadlo. Jen s tím rozdílem, že tentokrát sledovalo lítý boj rytířů početné publikum.

 

 

 

 

 

Někteří vínem posílení návštěvníci se chvílemi postarali o mnohem napínavější situace než celá horda středověkých válečníků. To když balancovali na hradbách nad prudkým srázem. Mnohý citlivější divák raději zavíral oči, aby nebyl svědkem hrůzostrašného pádu.

 

 

 

Ale vraťme se zpět k válčení a zábavě. Tedy válčení bylo pro rytíře a zábava pro diváky. Ti první to rozhodně neměli jednoduché. Pohybovat se na prudkém slunku v těžkém brnění nebyla žádná legrace. Jiří Vítoslavský ze šermířské skupiny Lvi z Majetína byl jedním z dobyvatelů hradu. Ani on nebyl z panujícího vedra příliš nadšený: „ Úplně stačí v brnění jenom být a nehýbat se. I to je dost náročné. A my se bohužel musíme i hýbat. Jako útočník jsem došel až nahoru, ale podruhé bych to už asi nezvládl.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě bitvy samotné byl pro návštěvníky připraven i bohatý doprovodný program. „Bude se chodit po žhavých uhlíkách, chybět nebude ohňová show, divadelní představení a další,“ uvedl jeden z organizátorů, Ondřej Fuks zvaný Drobek. „Součástí zábavného dne na zřícenině hradu Zubštejna jsou i soutěže pro děti. O ty je samozřejmě vždycky velký zájem.“

 

 

 

 

 

O hrad Zubštejn se letos bojovalo už počtvrté. Vlastně popáté, pokud započítáme i onu památnou bitvu z roku 1348. „Tentokrát se bitvy zúčastnilo čtrnáct šermířských skupin z celé republiky. Na bitvě samotné se toho moc měnit nedá. Hrad musí padnout vždycky, maximálně se střídá cesta, kudy jdou dobyvatelé na hrad. A tak alespoň měníme doprovodný program, aby diváci viděli zase něco nového.“ Informoval Ondřej Fuks a vzápětí dodal: „Pevně věřím tomu, že se tu sejdeme zase příští rok.“

 

 

Snad se za rok sejde i větší počet diváků. Letos jich na bitvu přišlo podle organizátorů o něco méně než vloni, mnohé odradila noční bouřka a déšť.