Bystřický Metoděj už má ruku zpět

V polovině dubna byl ukraden zlacený kříž ze sousoší svatých věrozvěstů z kašny na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem, přičemž byla poškozena i ruka jednoho z nich.

Dnes už má Metoděj paži opět v pořádku a také svatý symbol je zpět na svém místě. Starosta města Karel Pačiska je přesvědčen, že se jednalo spíše o vandalství, než o touhu o obohacení. Vrstvička zlata, kterou byl kříž pozlacen, byla zcela bezcenná a rozhodně by pachateli nepřinesla žádný užitek.

 

Na výzvu radnice pachatel sice ukradený kříž vrátil, ale ten byl tak poškozen, že již nemohl být patronům navrácen. Proto akademický malíř Otakar Marcin, který byl zrestaurováním pověřen, dal Metoději do rukou kříž zbrusu nový.

 
 

 

I tento nový svatý symbol je pozlacený, ale opět, jak připomíná starosta města, "velice tenkou vrstvičkou zlata. Nikomu by nestálo za to kříž znovu odcizit", říká Karel Pačiska. A vzápětí dodává, že radnice v nejbližší době přime nová bezpečnostní opatření, která by v budoucnu zamezila podobným výtržnostem. 


Už za svého života to jak starší Metoděj, tak mladší Cyril neměli jednoduché.  A jak je vidět, ani více než tisíc let po své smrti nemají pokoj. Snad už se jim vandalové propříště vyhnou!