IV. ročník Memoriálu Dalibora Sýkory a Oblastní mistrovství Vysočiny

Zelená tráva, závodní dráha, překážky, diváci, jezdci, no a nesmíme zapomínat na hlavní aktéry – koně. Přesně tak to vypadalo v sobotu, 30. června, pod hrází Bránského rybníka.

Koňské dostihy mají svou nenapodobitelnou atmosféru, která se nedá s ničím srovnat. Rychlost, síla, vytrvalost koní a krása jejich ladných pohybů, to je to, co sem diváky táhne.  Jedním z obdivovatelů tohoto sportu je i Mgr. Stanislav Mikule, autor následujících řádků i fotografií, který byl ve správný den na správném místě.

 
 


Poněkud ve stínu oslav výročí 400 let od povýšení Žďáru na město se ocitlo půl stoleté jubileum jezdeckého sportu ve Žďáře, vzpomenuté mimo jiné při dalším ročníku Memoriálu Dalibora Sýkory. K této žďárské sportovní události se teď alespoň stručně vracíme.

 

Čtvrtý ročník Memoriálu Dalibora Sýkory se uskutečnil v sobotu 30. června 2007 v jezdeckém areálu pod hrází Bránského rybníka. Pan Jan Štěpáček z Jezdeckého klubu Na Ranči Hamry nad Sázavou, který závody pořádal, připravil se svými spolupracovníky pěkný den s bohatou jezdeckou i diváckou účastí. Programem návštěvníky i soutěžící provedl pan Jaroslav Röhrich. Čestným hostem byla paní Aloisie Sýkorová, hlavní ceny předávali vedle paní Sýkorové Dr. Radslav Kinský (majitel areálu), Mgr. Jaromír Brychta (starosta města), ing. Jan Schwarz (hlavní rozhodčí a předseda oblastního výboru České jezdecké federace - Oblast Vysočina) a ing. Olga Kubátová (rozhodčí). Vítězové klání se podělili nejen o medaile (oblastní mistrovství), ale též o věcné a finanční odměny. Vedle našich špičkových jezdců, k nimž patří Kamil Papoušek, mezi nimi nalezneme i zástupce JK Na Ranči Hamry nad Sázavou - Kateřina Krobová na koni Gita se stala mistryní oblasti Vysočina v kategorii dětí a Lucie Hrnčířová taktéž na koni Gita získala druhé místo v mistrovství oblasti Vysočina juniorů. Do Žďáru zavítal i Honza Bláha z Borové u Českého Krumlova, kterého většina z nás zná jako propagátora metod přirozené komunikace s koňmi (natural horsemanship).

 Vítězové jednotlivých soutěží

 

Parkur stupně "Z" - Oblastní mistrovství dětí:

Kateřina Krobová, Gita (JK Na Ranči, Hamry nad Sázavou)

 

Parkur stupně "ZL":     (57 účastníků)

Kamil Papoušek, Paříž 1 (JO Srnín - Stáj Papoušek, Srnín u Českého Krumlova)

 

Parkur stupně "L**" - Cena Josefa Sýkory

Kamil Papoušek - Great Staar (JO Srnín - Stáj Papoušek, Srnín u Českého Krumlova)

 

Parkur stupně "S**" - Memoriál Dalibora sýkory

Veronika Bulíčková - Latigo (JK Ideas, Brno)

 

Oblastní mistrovství - děti:

Kateřina Krobová - Gita (JK Na Ranči, Hamry nad Sázavou)

 

Obastní mistrovství - junioři - 15 - 16 let:

Veronika Krejčová - Morland (JK NISS Jihlava)

 

 

Obastní mistrovství - junioři - 17 - 18 let:

Jana Žáková - Feries (Sdružení přátel chovu a koní a jezd. sportu v Havlíčkově Brodě)

 

Obastní mistrovství - mladí jezdci:

Kateřina Remsová - Christofer (JK Elam Štoky, Petrovice u Štoků)

 

Obastní mistrovství - senioři:

Zdeněk Hrnčíř - Camiro (JK Proseč pod Křemešníkem)

 

Vítězové soutěží z areálu hotelu Grunt, 2. června 2007:

 

Postupná obtížnost:

Ida Frýdlová, Bostoň (JK Orlice)

 

Parkur stupně "Z" a Parkur stupně "ZL":

Lucie Hrnčířová - Gita (JK Na Ranči, Hamry nad Sázavou)

 
 
  
 

 
 

  Jezdecký sport je u nás poměrně vzácný. Kde jsou ty doby, kdy byl kůň nekorunovaným králem. Teď se svět mnohem více točí kolem jeho nástupců. Závody aut a motocyklů jsou pro mnohé o moc atraktivnější než koňské dostihy. Ale kůň má stále své příznivce a obdivovatele. A naštěstí i vždycky mít bude.