Ovčácké slavnosti =Ovenálie

Vraťme se o pár dní zpět, tedy do doby prázdnin, slunce a léta. No a k létu patří také idylická představa travnatých strání, na nichž se pasou stáda ovcí.  

Ovečky, beránci, jehňata, to vše a ještě mnohem více bylo k vidění na slavnostech v bývalém vojenském areálu Zlobice nedaleko Kuřimi. Stále je tu ještě znát jeho původní určení, sloužil coby výcvikové středisko armády i když už od roku 1989 zde vojáci nejsou. V současné době se sem nastěhovaly ovce a kozy (samozřejmě ne samy, ale společně s lidmi z firmy Oveko a.s.), které tuto lokalitu pomalu a velice příjemně přetvářejí k obrazu svému.

 

 

 

 

 
 

 

No a již počtvrté se na Zlobici konaly ovčácké slavnosti, takzvané Ovenálie. Na své si zde přišla nejen odborná veřejnost, ale i náhodný návštěvník. Organizátoři připravili pro každého něco.

 

 

 

Chovatelé ocenili zejména výstavu plemen koz a ovcí, ukázky stříhání ovcí, stejně jako ukázku tradiční výroby ovčích sýrů a zpracování ovčího mléka.

 

 

 

Laická veřejnost se zaměřila především na ochutnávání jehněčích specialit a ovčích a kozích sýrů, obdivování a nakupování výrobků z pravé ovčí vlny a upomínkových předmětů.

 
 

 

Děti si mohly samy vyrobit za pomoci ochotných asistentek vlastní ovečku (byla sice papírová, ale vlnu měla skutečnou) a spoustu jiných zajímavých věcí.

 

 

 

Divácky velice atraktivní byly ale především soutěže. V pojídání halušek s brynzou, v odhadu hmotnosti zvířat, v dojení nebo třeba v pití ovčího mléka. Jednou z nejzajímavějších byla i soutěž zbrusu nová nazvaná „Ze zad na záda“. Cílem bylo v co nejkratším čase zbavit ovečku jejího rouna, které pilné přadleny spředly a z příze musely co nejdříve uplést svetr. Rekord byl 6 hodin a 51 minut a podílel se na něm střihač spolu s týmem pěti přadlen.

 

 


Na Ovenáliích se prostě nikdo nenudil. Nejenže bylo na co koukat, ale také tu každý našel spoustu dobrého k ochutnání, případně k zakoupení.