Víkend ve Sněžném patřil "kavalírům"

Nejde samozřejmě o pány s vytříbeným společenským chováním, i když by se takováto společnost mnohé ženě jistě líbila. V srdci Žďárských vrchů se již po sedmnácté sešli milovníci a chovatelé pejsků plemene Cavalier King Charles spaniel nebo také česky Kavalír King Charles španěl či prostě jen kavalír.

Plemeno je to velmi staré a má vskutku královskou krev. Pradědečkové  a prababičky kavalírů pocházeli z Anglie, kde byli oblíbenci Jindřicha VIII., Alžběty I. nebo Marie Stuartovny.  Své jméno obdrželi po Karlu II., který právě kvůli těmto psíkům velmi často zanedbával své vladařské povinnosti. Pokud daroval některého ze svých psů jedné z dvorních dam, doprovodil svůj dar velice nekavalírskou poznámkou o tom, že darovaný pes má lepší původ a také větší cenu než obdarovaná. Tito psi měli v Anglii i různé výsady, jednou z nich byl například volný vstup do budovy parlamentu, což měla jiná plemena přísně zapovězeno. Kavalíři byli používání jako lovečtí psi a pak také jako psi mazlící. Dámy své psí miláčky používaly rovněž jako „ohřívátka“, často si je totiž v chladných dnech dávaly na klín, aby je psíci zahřívali.

 
 


V současné době patří u nás kavalíři mezi nejoblíbenější a nejčastěji zastoupené plemeno. Jsou milí i milující, nekonfliktní, veselí a hraví. Kromě Kavalír King Charles španělů existují ještě King  Charles španělé, kteří jsou o něco menší a mají zkrácenou nosní partii. I tito „bratranci“ kavalírů byli do Sněžného pozváni (samozřejmě společně se svými páníčky).


Hlavní organizátorkou „Všekavalírského sletu“ , jak se celá akce jmenovala, je Dana Fojtíková z Havířova.


Co si pod názvem „Všekavalírský slet“ máme představit?

Je to vlastně setkání majitelů, chovatelů a přátel Kavalír King Charles španělů a King Charles španělů. Všichni tady stráví společný víkend a hrají si. A když si hrají děti, pejsci a dospělí, tak nikdo z nich nezlobí.










Můžete trochu přiblížit soutěže, které tu absolvují psi a jejich páníčci?

Začínali jsme „Piškotkovým fotem“, pak pokračuje „Královská hra“, „Malá psí školička“, přednáška s MVDr. Hanou Žertovou o chování psů, její zkušenosti z praxe a odpovědi na dotazy, pak následuje takový záludný závod nazvaný „Ulička lásky“ a po večeři nastává Přijetí u krále.

V neděli už program nebude, kdysi jsme mívali ještě „Pejskohrátky“, ale protože se sobotní program velmi často protahuje a v neděli ráno se tu pak potácely různé mátohy a moc je to nebavilo, tak jsme to letos vzdali.

 

 


 

 
 

 
 


Máte tu spoustu soutěží, ale problémem určitě jsou různé věkové skupiny „páníčků“. Ne všichni jsou schopni sportovního zápolení. Jak tento problém řešíte?

To vyplývá tak nějak z historie sletů, tento je již sedmnáctý, takže se i hry vyvíjely. Zpočátku jsme měli závod pro dvě hlavičky a osm nožiček, což byl závod pro děti a dospěláci se nám při něm potulovali okolo a trošku se i nudili. Tak jsme si řekli, že na to musíme jít jinak. Dali jsme podmínku, že v „Královské hře“ budou soutěžit tzv. smečky. Každá smečka musí mít jednoho dospělého a jednoho kavalírka nebo kinga. Ostatní počet dětí, pejsků nebo dospělých je libovolný, takže smečka může být dvoučlenná nebo třeba desetičlenná. „Královská hra“ se skládá ze dvou částí, soutěžící musí vyplnit nějaké testy, hříčky a hlavolamy a hlavní soutěž probíhá v sobotu, kdy v areálu rekreačního střediska je rozmístěno pět stanovišť, na kterých musí soutěžící plnit různé záludné úkoly.  


 


 

 
 


 

 
 

 
 


Jak dlouho trvá příprava sletu?

My už vlastně letos začínáme plánovat, jak bude vypadat slet na příští rok. Jakmile tady skončíme, tak do měsíce nebo do dvou měsíců se někde sejdeme a popovídáme si o tom, jak to letos proběhlo, kde jsme se třeba zadrhli, co se nám nepovedlo a také co budeme asi dělat příští rok. A pak co dva měsíce zasedá tzv. královská rada, která pak řeší téma sletu, kdo kde může co sehnat, co budeme přesně dělat, atd.


Kolik pejsků se tentokrát sešlo?

Letos je tu sedmdesát osm pejsků z celé republiky.

 
 

 
 


 


Zmínila jste se, že tento slet je již sedmnáctý, kdy a kde byl ten první?

První „Všekavalírský slet“ byl v Luhačovicích před dvanácti lety. Zpočátku jsme dělali dva slety v jednom roce, letní a zimní. Ale nedalo se to zvládat, zvláště zimní slety byly velice problematické, hlavně z důvodu dopravy. Občas někdo nedojel, takže se nás scházelo čím dál méně. Nakonec jsme se rozhodli organizovat pouze jeden slet a to na konci prázdnin.

Celou tuto akci má na svědomí paní Božena Fanfrdlová, která zorganizovala úplně první slet. Dnes tu bohužel není, protože je nemocná. První tři slety byly čistě v její režii, pak už jsem se přidala i já.


 


 


 

 
 

 
 


I když pejskařům počáší příliš nepřálo, nenechali se tím odradit. Všude se ozýval smích a dobrou náladu neztráceli ani jejich pší miláčci. Byli sice mokří a ucouraní, ale šťastní. Vždyť tento víkend ve Sněžném patřil pouze jim.