Oheň řádil u Rokytna

Více než dva tisíce metrů čtverečních ohořelé paseky – to je následek požáru, který vznikl v pondělí ze zatím nezjištěných příčin kousek od výcvikového střediska rokytenských hasičů.   

K zásahu se sjelo pět hasičských sborů, na hašení spolupracovali profesionálové i dobrovolníci. Velitelem tohoto zásahu byl Pavel Kropáček ze Žďáru, jehož příkazy museli respektovat všichni ostatní. Ten na otázku „co se tu vlastně stalo?“ odpověděl: „To zatím nevíme. Zřejmě nějaké pálení větví, na to ukazují i pozůstatky nedávné těžby. Sešly se tu jednotky ze Žďáru, z Nového Města, ze Sněžného, z Kuklíku a také místní, rokytenská jednotka, která bude doplňovat vodu z požární nádrže. My jsme dojeli až později, před námi už tu byli novoměstští a sněženští hasiči.“

 

 

 
 

  

 
 

 
 

 

 

 
 

 

Kromě vody tu přišly na řadu i krumpáče a lopaty. Každý přiložil ruku k dílu, aby se živel podařilo co nejrychleji zvládnout. Velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Nové Město na Moravě, Roman Dobrovolný, zhodnotil rychlost a účinnost zásahu slovy: „Zvládli jsme to celkem slušně, požár byl naštěstí podchycený hned na začátku, takže jsme bohudík předešli mnohem větším škodám. Lesní požáry jsou velice nebezpečné a i po důkladném uhašení se musí ještě nějaký čas kontrolovat, aby se oheň opět nerozhořel.“

 

Novoměstští hasiči nevyjížděli v pondělí k zásahu poprvé. Tento den patřil k velice rušným, neboť před požárem už byli voláni ke dvěma dopravním nehodám. Jedna se stala přímo v centru Nového Města na Moravě, druhá v jeho místní části – Petrovicích. Nabitý den ukončil požár za Rokytnem, který snad naštěstí nebude mít žádné vážnější následky.

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

  

 
 

 
 


Lesní požáry patří k nejhorším. Často se stává, že se oheň znovu objeví o kus dál nebo na místě, které bylo už dříve zdánlivě uhašené. Tentokrát byli naštěstí hasiči povoláni včas a dostali plameny brzy pod kontrolu. Vítr téměř nefoukal, takže nedošlo k rychlému šíření ohně. Vše ale mohlo dopadnout mnohem hůř. Hned vedle hořící mýtiny je totiž les a několik rekreačních objektů. A také již zmíněné výcvikové středisko místních hasičů. Kdyby požár vypukl v období sucha a navíc foukal „příznivý“ vítr, ani pět jednotek hasičů, které se u ohně shromáždily, by nezabránilo mnohem větším škodám. Tentokrát to odnesla pouze paseka. Příště mohou být následky daleko horší.