Mlha a déšť provázely "Den otevřených dveří na hradě Skály"

Sobotní ráno dělalo čest celému uplynulému týdnu. Stejně jako všechny dny minulé, ani o víkendu počasí nikoho mile nepřekvapilo. Prostě uplakaný dušičkový čas se vším všudy.

Podzimně zabarvené kopce se ztrácely v mlžném oparu a nepříjemné vlhko pronikalo pod kůži. Ale ani slabé mrholení nezabránilo více než dvěma stovkám turistů v návštěvě zříceniny hradu Skály na kopci Štarkově. Čekala je zde téměř hodinová přednáška vedoucího týmu archeologů PhDr. Ludvíka Belcrediho, vedoucího Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

 

Kromě poutavého vyprávění o historii hradu si mohli přítomní prohlédnout pohledové studie, ze kterých měl možnost i laik jasně vyčíst, jak původní hrad vlastně vypadal. Nákresy navíc doprovázely grafy a také fotografie míst s nálezy.

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 


 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 
 

 

 

 
 

 
 

 
 

 

 Každý z přítomných si mohl přímo na místě udělat jasnou představu o tom, že provádět archeologický výzkum není jednoduché. Tato práce vyžaduje nejen mravenčí píli, ale také svatou trpělivost. V době, kdy turisté hrad navštívili, našli „hledači pokladů“ pouze obrovské množství kostí. Jejich vytrvalost byla odměněna až druhý den, kdy pod vrstvou hlíny a kamení objevili letitý náprstek.

 

Počasí sice „Dni otevřených dveří na hradě Skály“ moc nepřálo, ale kdo přišel, určitě nelitoval. Konec konců, pro ty nejvíce prochladlé tady byl připravený teplý čaj a neřidiči si mohli pochutnat i na nějaké té „ohnivé vodě“. A když se k tomu přidá trochu historie, úžasně barevný podzimní les a procházka na čerstvém vzduchu, pak vznikne skvělá kombinace, jak příjemně strávit sobotní den.