Nosí vám stromeček Ježíšek?

Vánoce se k nám řítí neuvěřitelným tempem. V obchodech panuje zmatek, v domácnostech je vše vzhůru nohama. Jedním z předvánočních úkolů, většinou tatínků, je sehnat vánoční stromeček. 

 

 

 

Nejjednodušeji to vidí malé děti. Stromeček jim donese přece Ježíšek a je po starostech. Ale tak snadné to zase není.
Poměrně velké procento domácností řeší tuto záležitost umělým stromkem. Je pravda, že v dnešní době je jich velký výběr a dají se již koupit takové, které na první pohled a větší vzdálenost ani moc nerozeznáte od pravých. Jsou sice dražší, ale odbudete s nimi vánoce po několik let. Vůně jehličí však chybí a přítomnost opravdového stromku moc nenahradíte.

Další variantou je zajít pro stromeček do lesa. Je tam poměrně velký výběr, zvlášť pokud se spokojíte se smrčkem. Tuto možnost ale nemají v lásce majitelé lesů, kterým způsobíte uříznutím jejich stromku škodu. Proto vlastníci lesů, kteří mají vhodné stromky k dispozici, zvyšují intenzitu hlídání a snaží se krádežím předejít. Stromkům se dají sem tam uříznout nějaké větve, natřít je páchnoucím přípravkem a podobně. Jestliže vyrazíte za stromkem do lesa, je to každopádně větší dobrodružství. Ale dopouštíte se krádeže a v případě, že budete chyceni, vyjde vás vánoční stromeček o dost dráž než na tržnici. Proto je lepší tento způsob pořízení raději vypustit.

Nejpravděpodobněji si seženete stromeček v obchodě nebo na tržnici. V dnešní době bývá poměrně slušný výběr, ale ne všude. Třeba loni prodávali u jednoho obchodu ve Žďáře tak žluté pahýly, že si je koupil asi jen málokterý odvážlivec. Jediným mínusem zůstává cena. Ale na druhou stranu, než takový stromek vyroste, tak to chvíli trvá a něco stojí. No a překupníci, kteří stromky prodávají, to většinou nedělají proto, aby vám udělali před vánoci radost, ale pro svůj zisk.

Někdo si zasadí smrček či borovičku do květináče a pak má na několik let vystaráno. Přes rok je květináč venku a přes vánoce si ho majitel dá do obýváku a stromek ozdobí. Při této variantě jej akorát nemůžete přenést najednou, stromek je třeba pomalu zvykat na změnu teplot. Takže při stěhování jej pár dní necháte v garáži a podobně, aby se stromeček přizpůsobil a pak máte vyhráno.

Možností pořídit vánoční stromeček je tedy spousta. Krádež v lese bych vám nedoporučoval, ale i tak máte možnost výběru z dalších možností. Jen na toho Ježíška bych moc nespoléhal.