Řidiči pozor!

Počasí poslední dobou nepřeje hlavně řidičům. V nižších polohách a tam, kde je silnice udržována solí to sice není tak hrozné, ale….  

I na jindy sjízdných úsecích se v průběhu dne objevují sněhové jazyky, které z každé silnice udělají obtížný tankodrom. A čím víc stoupá nadmořská výška, tím jsou vozovky horší a horší.

 

Nejobtížnější je samozřejmě jízda ve vrcholových partiích Vysočiny a na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, kde platí zákaz solení. Prohrnování tu také poněkud vázne, protože se většinou nejedná o silnice první, mnohdy ani druhé třídy, navíc při silném větru to není ani možné technicky stíhat. A posyp zde rovněž nestojí za mnoho, často byste s lupou hledali pár drobných kamínků, které sypač na silnici upustí.  Nesolení, nesypání, sníh, vítr a sněhové jazyky, to je kombinace pro havárie přímo stvořená. Pak to může dopadnout i takto.

 
 

 
 

 
 

 
 

 

Silničáři to v těchto dnech opravdu nemají jednoduché a většinou dělají, co mohou. Možná by bylo namístě přidat na zimní údržbu o něco víc peněz ze státního rozpočtu. Anebo ušetřit peníze jinde než na zimní údržbě. Ale spíš to občas vypadá na heslo „vloni jsme ušetřili, letos ušetříme ještě více“.

 

Takže řidiči, kteří se chystáte strávit víkend na Vysočině, jeďte opatrně. Rychle se tu teď opravdu jezdit nedá a obezřetnost je rozhodně na místě.