My třídíme nejlépe

Tak to je soutěž měst a obcí na Vysočině. O třídění a odpadech celkově se v tomto magazínu občas píše, je to téma stále aktuální a týká se nás všech. Proto mají takové soutěže své opodstatnění a je potěšující, když nám blízká města a obce obsazují pomyslné stupínky vítězů.

 

Na celostátní kampaň v rozhlase a televizi navázal kraj Vysočina a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, která odměňuje obce za třídění odpadů. Tyto subjekty oslovily obyvatele kraje s cílem zvýšit zájem veřejnosti o třídění odpadů. Hlavním cílem byla skupina občanů ve středním věku, protože podle průzkumů v kraji třídí odpady nejméně. V rámci kampaně soutěžily i obce a města.

Hodnotilo se třídění plastů, papíru a skla. Celková výtěžnost se přepočetla na kilogram vytříděného odpadu na jednoho obyvatele. Soutěž probíhala od loňského IV. čtvrtletí po letošní III. čtvrtletí. Zapojeno bylo 634 obcí a měst z Vysočiny.

Výsledky z Vysočiny byly vyhlášeny 23. listopadu v Jihlavě. Při předávání cen byla nápomocna i Jarmila Kratochvílová, několikanásobná mistryně světa v atletice, která je patronem celé kampaně.

Soutěž byla rozdělena do více kategorií:
V kategorii měst s více než deset tisíc obyvatel obsadil první místo Žďár nad Sázavou s vytříděným ročním odpadem 49.02 kg/obyvatele. Loni byl první i v celé republice. Finanční odměna za prvenství pomohla obyvatelům města k tomu, že neměli zdražené poplatky za odvoz odpadů a navýšení bylo uhrazeno z této odměny.
Druhé místo patří Novému Městu na Moravě (38,13kg/obyvatele). Získaná částka 26 tisíc Kč bude použita na nákup tří kontejnerů na bílé sklo.
Na příčce třetí se umístil Havlíčkův Brod s 33,4kg/obyvatele.

Další kategorií byly obce mezi dvěma až deseti tisíci obyvateli. Zde bodovala Velká Bíteš, natřídily zde 86,21kg/obyv. Druhé místo patří Lukám nad Jihlavou (55,23kg/obyvatele), třetí Polné (46,48kg/obyv.).

Kategorii obcí od 500 obyvatel po 1999 vyhrál Dobronín (57,42kg/obyvatele), druhý byl Krucemburk (54,98/kg/obyv.) a třetí místo patří Sněžnému (51,89/kg/obyvatele).

Poslední kategorií byly obce do 499 obyvatel. Prvenství má Lhota z okresu Pelhřimov (110,2kg/obyvatele), druhý je Valdíkov (104,33kg/obyv.) No a na třetím místě skončil Kuklík (95,69kg/obyv.).

Při slavnostním předávání byly také vyhlášení vítězové soutěže domácností. Té se zúčastnili obyvatelé vybraných měst a obcí, kteří našli ve schránkách tzv. startovací balíček pro třídění odpadů. Vítězové obdrželi jízdní kola, domácí koše na tříděný odpad, zahradní kompostéry nebo fleecové vesty s logem "Třídím odpady."

Věřme, že třídění odpadů bude budit zájem čím dál větší a ne jen tam, kde se v třídění soutěží.