Rekapitulace

Třicátý první prosinec je posledním dnem v roce. A právě na Silvestra většinou vzpomínáme na vše, co se v právě uplynulém roce událo, co se nám podařilo nebo naopak. 

Rok 2007, se kterým se dnes loučíme, měl na konci šťastnou sedmičku. Ale byla šťastná doopravdy?

 

Tak třeba hned v lednu se přehnala přes naši republiku větrná smršť, která za sebou nechala nemalé škody. Dokonce byl vyhlášen nouzový stav z důvodu vzniklé krizové situace spočívající v ohrožení životů, zdraví a značného rozsahu ohrožení majetku v důsledku rozsáhlé živelní pohromy. Do lesů byl zákaz vstupu, což pramálo potěšilo i milovníky bílé stopy, protože vyjeté trasy vedly ze značné míry pod korunami lesních velikánů.

 

 

 

V únoru katastrofy pokračovaly, když se v Bystřici nad Pernštejnem zřítila opěrná zeď, která zpevňovala silnici vedoucí z bystřického náměstí směrem k Dolní Rožínce a Nedvědici.

 

 

V tomto měsíci byl Českou ornitologickou společností vyhlášen Pták roku, tento titul získal tentokrát slavík.

 

V březnu rozkvetly Žďárské vrchy tisícem bledulí a všichni se pomaličku připravovali na jaro. V druhé polovině měsíce se však znovu vrátila zima, která ukázala svou moc a sílu zejména řidičům.

 

 

Pak už přilétli první čápi a s nimi pomalu vstoupilo na Vysočinu skutečné jaro. Černí čápi přiletěli jako první, viděni byli již 23. března. První pár bílých čápů přiletěl 28. března po patnácté hodině do Nového Veselí a o hodinu později do Herálce.

 

Duben byl ve znamení svátků jara – velikonoc. Všude se uklízelo, pletly se pomlázky a barvila vajíčka.

 

2. dubna bylo za účasti téměř všech obyvatel obce Račín vypuštěno sto kusů raků říčních do vod rybníčku Jordán. Raci se po letech vrátili zpět do obce, jejíž název jejich přítomnost nezapře.

Do Nového Města na Moravě se zase vrátili řemeslníci a Žďár nad Sázavou byl svědkem křtu nové knihy - Město Žďár nad Sázavou na starých pohlednicích. Bystřickým verozvěstům ukradl nějaký nenechavec zlacený kříž a zároveň poškodil ruku jedné sochy.

 

V květnu se v Petrovicích slavil 1. máj. Mávátka, rozkvetlé šeříky, prapory, pionýrské šátky a dokonce i tank, to vše tu bylo k vidění.

 

V novoměstském muzeu se poprvé v tomto roce roztočilo kolo slavného mlejnku z Víru, čímž byla zahájena letošní turistická sezóna.

Nadešla také doba stříhání ovcí a spřádání ovčí vlny.

 

Den dětí už patří do měsíce června. Ani letos ve většině měst a vesnic na své nejmenší nezapomněli.

 

Ve žďáře nad Sázavou se slavilo také. A dokonce ve velkém stylu. Čtyři sta let už uplynulo od povýšení Žďáru na město. To nelze jen tak přehlédnout.

Do Nového Města na Moravě zase přilétli motýli. Divadelní festival „Sbírka motýlů“ tu byl sice teprve podruhé, ale své publikum už si získal.

 

Červenec, první měsíc prázdnin, patřil rytířům. „Slavnosti pernštejnského panství“, stejně jako „Dobové oslavy k poctě narození Závišova syna“ na hradě Svojanově, se bez středověkých úborů rozhodně neobešly.

Na Žďársku také vznikl první kruhový objezd – v Novém Městě na Moravě.

V Blažkově se zase závodilo v jízdě zručnosti. Nebyla to jízda ledajaká, závodníci museli co nejpomaleji přejet po úzké lávce přes místní rybník.

 

 

Srpen patřil výstavám a také výletům. Nechyběly ani Ovčácké slavnosti neboli Ovenálie.

 

V Novém Městě na Moravě byly prázdniny ukončeny akcí nazvanou „Medování aneb Sladké ukončení léta“. Krupičná kaše slazená medem nebo placky s touže pochoutkou z rukou Bílé paní Perchty chutnaly výtečně.

 

Září bylo ve znamení sklizně. Česali jsme jablka ze stromů a dělali nájezdy do lesů za účelem sběru hub.
  


U Rokytna hořela paseka a v bohdalečtí slavnostně odhalili pamětní desku svému významnému rodákovi.

 

V říjnu byl žďárský most přes Stržský potok předán do rukou odborníků. Čeká jej totiž rozsáhlá rekonstrukce.

19. října napadl první sníh, který zkomplikoval život většině řidičů.  O osm dní později se konal druhý „Den otevřených dveří na hradě Skály“ provázený chladem, vlhkem a mlhou. Ale také poutavým vyprávěním o historii hradu, takže kdo přece jen přišel, rozhodně nelitoval.

 

 

 

Ani listopadové pochmurné dny neoplývaly nudou. Výlovy rybníků byly vítaným zpestřením, které si jen málokdo nechal ujít.

Liběna nám pak přinesla první sněhovou kalamitu. Nejedno auto uvízlo v kopci ať už vlastní vinou nebo vinou jiných.
 
 

Žďárští hasiči obdrželi svůj první okresní prapor, čímž získali celorepublikové prvenství.

 

V měsíci prosinci nechyběly na Vysočině vánoční jarmarky.

Těsně před Štědrým dnem zahájila svůj provoz první sedačková lanovka na Vysočině.

A v pátek, 28. prosince, byl v Novém Městě na Moravě odstartován jubilejní, sedmdesátý ročník Zlaté lyže.
 

 

Uplynulý rok byl bohatý na události. I když některé z nich nebyly zrovna nejpříjemnější. O to víc si ale budeme vážit toho dobrého, co nás potkalo. Tak ať je ten rok příští stejně štědrý!