Zná to téměř každý, kdo žije na vesnici: přijde podzim a do chlévů, stodol a kůlen se snaží vetřít nechtění obyvatelé. Myši a potkani.
Ne, že by se zde v jiné období nechtěli zabydlet. Ale touto dobou svou intenzitu zvýší, snaží se na zimu někde uschovat. To nám ovšem nedělá žádnou radost. Protože mít v některé části příbytku zabydlenou myš není nic příjemného. No a hlavně z garáže, dílny nebo chléva už je většinou jen kousek k tomu, aby se dostala přímo do domácnosti.
Proto se každý snaží této situaci předejít. Někdo má doma kočku a má po starostech. Ostatní pak kupují různé jedy a sypou je na inkriminovaných místech, aby případné záškodníky trochu "přikrmili". Pokud totiž necháme nechtěné obyvatele bez povšimnutí, může se situace stát velice nepříjemnou.
Co se týká myši, ta může mít přibližně 4 - 12 mláďat čtyřikrát až šestkrát ročně. Usídlí se v různých skulinách a hnízdo si postaví téměř z čehokoliv - papíru, slámy, hadrů, sena a podobně.Její přítomnost doprovází nepříjemný pach. Po jednoduchém propočítání dojdete k závěru, že pokud proti přemnožení nic nepodniknete, za krátkou chvíli se nestačíte divit.
Obdobně je tomu i u potkanů. Tento druh hlodavce je nám ještě více nepříjemným. Hlavně svojí velikostí budí u lidí odpor, samec může mít v optimálních podmínkách až 900g, délka těla může být i 27cm. Potkani vyhledávají hlavně chlévy, kde se vždy najde nějaký ten zbytek ke stravě.
Co se týká množení, samice je březí 21 -27 dní a na svět může přivést až jedenáct mláďat, vrh zopakuje 3krát až 4krát ročně. Jediný pár tedy může mít během roku až 800 potomků, což je nepředstavitelné množství.
Z těchto důvodů má ve městech své opodstatnění deratizace, která se občas provádí. Na vesnicích si musíme pomoci sami, protože by nám brzy situace mohla přerůst přes hlavu. Tito hlodavci jsou totiž přenašeči různých chorob a dokážou způsobit obrovské škody.