Policie se půjčovat nebude

Na podzim minulého roku požádali představitelé Bystřice nad Pernštejnem Nové Město na Moravě o uzavření veřejnoprávní smlouvy, která by se týkala poskytování služeb městské policie.

I když vše zpočátku nasvědčovalo tomu, že bude smlouva uzavřena k oboustranné spokojenosti, opak je dnes pravdou. Rada Nového Města na Moravě návrh sice přijala (i když ne jednoznačně), jinak se k tomuto problému ale postavilo zastupitelstvo.

 

Svou roli možná sehrálo i to, že zasedání zastupitelstva se odehrávalo ve velice napjaté atmosféře. Jedním z bodů programu byla privatizace městských bytů. Přítomen byl velký počet novoměstských obyvatel, kteří podmínkami prodeje bytů nebyli právě nadšeni. „V době, kdy se mělo jednat o městské policii, jsme byli už všichni dost unaveni. Bylo to po osmé hodině večerní. Dokonce jsme hlasovali i o tom, zda tento bod projednávat, či ne,“ přibližuje atmosféru starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková. „Ale nemyslím si, že by se na finálním výsledku něco změnilo v případě, že by se tento bod projednával jako první.“

 

Podle starostky se na rozhodování některých zastupitelů podepsalo hlavně veřejné mínění, které „půjčování policistů“ nebylo zrovna nakloněno. „Svým způsobem mne to mrzí, protože lidé si mají pomáhat a tato spolupráce by mohla mít pozitivní dopad jak pro Nové Město na Moravě, tak i pro Bystřici,“ vyjádřila svůj názor starostka. 

 

Své zklamání z hlasování zastupitelů neskrývali ani čelní představitelé Bystřice nad Pernštejnem. „Zamrzelo nás hlavně to, že nikdo ze zastupitelů neřekl jediný argument, proč hlasoval proti.“ Řekl starosta města Karel Pačiska a místostarosta Josef Vojta o něco optimističtěji dodává. „ Myslím si, že ta myšlenka je dobrá, protože spolupráce mezi městy takovéto velikosti a blízkosti je určitě prospěšná. Bylo to sice zklamání, ale ještě nebudeme házet flintu do žita.“

 

Ať už za hlasování zastupitelů může nešťastné načasování nebo veřejný názor, jisté je, že novoměstskou policie v Bystřici nad Pernštejnem v nejbližší budoucnosti neuvidíte. Nápad sice nepostrádal originalitu a logiku, ale přes to nebyl přijat s nadšením. Městská policie v Bystřici rozhodně chybí a tak představitelé města budou muset zvažovat jiné alternativy.

 

Vysočina,  Nové Město na Moravě - Bystřice nad Pernštejnem