O žďárské náměstí není zájem

Náměstí Republiky ve Žďáru nad Sázavou rozhodně není architektonickým skvostem. Podepsala se na něm hlavně přestavba realizovaná v sedmdesátých letech minulého století, při které byla jedna jeho strana vybourána a nově vystavěna. Tímto necitelným zásahem náměstí nadobro změnilo svůj vzhled.

V únoru roku 1998 byla radnicí vyhlášena soutěž s cílem změnit podobu centrálního náměstí. Bylo do ní přihlášeno šestnáct návrhů, se kterými se poté formou výstavy seznámili i obyvatelé Žďáru.


Kromě zmíněné výstavy proběhla i anketa v tisku, ve které se žďárští mohli vyjádřit k případným úpravám ústřední plochy svého města. Ale ani výstava, ani anketa se nesetkaly s větším zájmem občanů. Odevzdané anketní lístky s bídou překročily stovku a ani na výstavě se mnoho obyvatel Žďáru neukázalo.Jediné změny, které si žďárští občané přáli, bylo větší množství laviček a více zeleně. Jako nutné označili občané i úpravy povrchu. Radnice přistoupila na tyto připomínky a v letošním roce vyhlásila výběrové řízení na firmu, která by zpracovala projekt rekonstrukce povrchů a zeleně na náměstí Republiky. Ale ani architektonické kanceláře neprojevily velký zájem o takovouto zakázku. „Oslovili jsme celkem pět firem a zpátky se nám ozvaly pouze dvě.“ Konstatuje neutěšenou situaci starosta města Jaromír Brychta.


Ze dvou přihlášených zvítězila architektonická kancelář RAW architektů Tomáše Rusína a Ivana Wahly, jejichž cena byla o milión korun nižší, než cena jejich soupeře. Návrh rekonstrukce povrchů náměstí Republiky spolu se zabudováním laviček a parkovými úpravami tak vyjde město na jeden milión sto devadesát tisíc korun.

 
 


I když žďárské náměstí nepatří zrovna k vyhledávaným turistickým atrakcím, přece jen by si pozornost občanů zasloužilo. Mimo jiné je i místem konání různých zajímavých akcí a je důležité, aby se zde jak hosté, tak místní, cítili co možná nejlépe.