Nové Město chystá další cyklostezku

Zbrusu nová cyklostezka by měla vést od areálu akciové společnosti „Medin“, přes les Plačkovec směrem ke Ski hotelu. Vše je zatím v přípravné fázi.     

„Už proběhla první jednání mezi „Medinem“ a městem o výkupu pozemků“, sdělil místostarosta Nového Města na Moravě, Stanislav Marek. Akciová společnost „Medin“, zabývající se výrobou chirurgických nástrojů, je pozemek ochotna prodat, ale podle vyjádření místostarosty města není tento prodej bezpodmínečný.

 

Představitelé „Medinu“ požadují vybudování mnohem delší cyklostezky. Podle jejich názoru by měla vést až k autobusové zastávce, odkud denně dochází převážná část jejich zaměstnanců do práce. Toto řešení ale město zatím odmítá. Podél jedné strany silnice by to podle slov Stanislava Marka bylo zcela nereálné. „Hlavním důvodem jsou rodinné domky se zahradami, díky nimž tady není prostor pro další stavby. Vybudování cyklostezky na straně druhé by možná bylo o něco schůdnější, město však zatím nemá v plánu tuto aktivitu realizovat. V téhle fázi nic prodlužovat nebudeme, i když není řečeno, že bychom v budoucnosti nepřistoupili k prodloužení cyklostezky“.

 

Záměr vybudovat cyklostezku od Medinu ke SKI hotelu vznikl hlavně z důvodu bezpečnosti chodců a cyklistů. Silnice vedoucí od Nového Města na Moravě směrem ke SKI hotelu, tedy k místu konání „Zlaté lyže“ a dalších sportovních aktivit, nepatří právě mezi nejširší. Hlavně v zimním období, kdy se mezi SKI hotelem a sjezdovkou pohybuje větší množství návštěvníků, je tento úsek poměrně nebezpečný. Podobná situace je v této lokalitě i v létě. Sportovní nadšenci vymění lyže za kola a v tomto okamžiku opět nastává klasická situace – cyklisté versus řidiči. Na úzké silnici plné zatáček je tato kombinace více než nebezpečná.

 

Kilometr a půl dlouhá cyklostezka určitě nebude zadarmo. „Na kolik peněz cyklostezka vyjde, to zatím nedokážu říct. Projekt se teprve zpracovává. Jisté však je, že alespoň část financí bychom se chtěli pokusit získat z grantových programů Evropské unie“,  objasňuje Stanislav Marek. „V letošním rozpočtu máme vyhrazeny finanční prostředky na výkup pozemků a budeme dělat vše pro to, abychom na evropské peníze dosáhli co nejdříve. Realizovat tento projekt budeme zřejmě až příštím roce.“

 

Vysočina,  Nové Město na Moravě