Vysočina, Žďár nad Sázavou Fotografem je dnes kde kdo. Stačí si jen zakoupit fotoaparát, nejlépe digitální a plně automatický, a hned je z naprostého amatéra dokonalý profesionál.
Ty tam jsou doby kinofilmů, složitého nastavování času a clony a toužebného očekávání, kolik snímků bude alespoň trošičku zdařilých. Už jen málokdo zná kouzlo temné komory osvětlené pouze jednou červenou žárovkou, plné tajemných přístrojů a vůně chemikálií.
Čas starých, černobílých fotografií je sice nenávratně pryč, ale můžeme se jej alespoň připomenout. Úžasným místem pro navození atmosféry starých fotoaparátů a černobílého pohledu na svět je v těchto dnech Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou, jak nám potvrdil i pracovník muzea, Mgr. Stanislav Mikule.
S výstavami fotografií se poslední dobou doslova roztrhl pytel. V čem se liší ta vaše od jiných?
Výstavu Svět očima Viléma Frendla (1913 – 2007) tvoří fotografické práce jediného autora, pana Viléma Frendla, který přes sedmdesát let dokumentoval dění ve městě, jeho proměny a také místní lidi. Výjimečný je nejen onen časový rozsah, ale také lokace – většinou jde přímo o Žďár, jeho okolí a o místní obyvatele a události.
Můžete trochu přiblížit osobu Viléma Frendla?
Pan Frendl pracoval mnoho let ve Žďáře jako fotograf. Jeho fotoateliér navštěvovali od poloviny třicátých let 20. století nejen místní občané, ale i zákazníci z širokého okolí (Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem). Zajímavé přitom je, že původně měl být holičem. Protože jeho tatínek byl legionář, dostal se do Americké domoviny v Brně na Kociánce, kde mu umožnili zdarma vystudovat a zvolili pro něj obor fotografa. Z práce se velmi rychle stal jeho koníček, který jej již neopustil. V roce 1934 otevřel ve Žďáře svůj první fotoateliér. Práci se věnoval nejprve jako soukromník, po znárodnění v padesátých letech přešel do Komunálních služeb, kde setrval s krátkou přestávkou po roce 1968, kdy směl opět krátce provozovat vlastní ateliér, až do roku 1973, kdy odešel do důchodu. Pan Frendl se však s fotografováním nerozloučil, ale zřídil si fotoateliér v Novém Veselí, kde pracoval až do roku 1989.
Zdá se mi, že na vaší výstavě jsou ateliérové fotografie spíše v menšině…
Ano, vedle ateliérových snímků tu nalezneme fotografie významných událostí (odhalování pomníků, osvobození města na konci druhé světové války apod.) a zvláště umělecké snímky přírody, zimních scenérií, rybářů a místních postav a figurek a proměny městské zástavby včetně asanace městského centra a výstavby nových budov a čtvrtí. Nesmíme zapomínat, že ateliérová část tvorby sice byla jeho hlavní pracovní náplní, ovšem i po práci s sebou vždy nosil malý fotoaparát, kterým fotil vše, co jej zaujalo.
Snímky v první místnosti dokládají vývoj městské zástavby. Nemohlo jich být víc?
Mohlo, ale nemohli bychom vystavit fotografie z dalších žánrů. Návštěvníci musí mít neustále na paměti, že výstava nedokumentuje vývoj těch kterých budov a ulic, ale že je seznamuje se světem viděným očima Viléma Frendla, což je důvodem, proč jsme vybrali některé nepříliš známé, leč zajímavé snímky a jiné, známé a mnohokrát zveřejněné, jsme zde pro změnu nevystavili. Naše výstava neukazuje fotografie jednoho žánru, ale snaží se o komplexní pohled na práci slavného žďárského fotografa. Mnozí z návštěvníků zde možná poznají místa, která již dávno neexistují, ale která pamatují z dob svého dětství či mládí a samozřejmě tu naleznou i své známé, příbuzné či sami sebe.
Který časový úsek zachytil Vilém Frendl svým fotoaparátem?
Fotoateliér si otevřel ve Žďáře v roce 1934 a své vášni se věnoval po celý život. Jde tedy o víc než 70 let. Věnoval se však i dalším činnostem. Ve svých reklamách nabízel třeba zhotovení reklamních fotomontáží, maturitních tabel či reprodukcí. Reprodukce starších fotografií z přelomu 19. a 20. století, z nichž některé jsou u nás také k vidění, vlastně symbolicky rozšiřují časový úsek jeho tvorby. Ne vždy se totiž originály dochovaly, případně jsou poškozené.
A ještě jedna důležitá informace pro ty, které naše povídání zaujalo a kteří si tuto příležitost nechtějí nechat ujít. Dokdy výstava potrvá?
Výstava je otevřena do 16. března každý den kromě pondělí v době od 9 do 12 hodin a od 12,30 do 17 hodin v prostorách Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou v budově Tvrze (Tvrz 8, pod kostelem sv. Prokopa). Větší výpravy a školy mají možnost se u nás předem objednat na tel. č. 566 688 116 (pondělí – pátek, od 7 do 15hodin). Další informace k výstavě budou zveřejněny na internetových stránkách města Žďáru nad Sázavou.