A je po volbách...

Komunální volby, které tento víkend proběhly, jsme téměř všichni sledovali s mnohem větším zájmem než volby do parlamentu. Hlavně proto, že je nám bližší politika našeho města či obce a přesněji vidíme výsledky práce místního zastupitelstva.

Kandidáti jmenovaní na volebních lístcích měli plnou hlavu starostí, jak asi dopadnou, dosavadní zastupitelé přemýšleli, jestli ve funkcích zůstanou, jak pro lidi pracovali (nebo nepracovali) a jak to voliči ocení. Kdo poslední čtyři roky pracoval opravdu s čistým svědomím, měl šanci, že zasedne i v následujícím novém zastupitelstvu.

V každém městě nebo obci byly výsledky jiné. Někde podle dosavadních výsledků zůstane starosta stejný a vládnoucí strany prošly znova jen z drobnými změnami, sem tam se mírně pohne počet mandátů té či oné strany. Z měst v našem okolí to vypadá asi na Žďár nad Sázavou a Bystřici nad Pernštejnem. Současní starostové dostali nejvíce hlasů a můžou pokračovat v rozdělané práci.

Kde dojde zřejmě ke změnám větším, je Nové Město na Moravě. Tam se pozice úplně otočily a nejvíce hlasů získali kandidáti z ČSSD (dosud vládla ODS). Voliči tím projevili názor, že je opravdu čas na změnu a dle mého názoru je toho vylepšovat opravdu hodně. Kartami zde také zamíchalo sdružení kandidátů z vesnic patřících k Novému Městu. Hlavně na vesnicích totiž lidé cítili na vlastní kůži, že prioritou města nebylo zvelebování místních částí. Tento výrok pochází z úst člena bývalého zastupitelstva, o to je to smutnější.

Věřme, že volby vnesou do úřadů nový vítr, a že se nejen naváže na "rozjeté" akce, ale že zvolení kandidáti ukážou, že jsme udělali dobře, když jsme jim dali hlas. Určitě se všude najdou lidé, které jsme sice volili, přesto nedostali potřebný počet bodů, aby se stali novými zastupiteli. Ale hold od toho už ty volby jsou.