Vysočina, Bystřice nad Pernštejnem, Vír Nové změny v systému údržby pozemků kolem silnic zaskočily jak menší obce, tak i velká města. Ze svých rozpočtů nyní musí udržovat krajnice silnic, které se nachází v jejich intravilánu.
V praxi to vypadá tak, že pracovníci Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina provádí vyžínání porostů u komunikací pouze k cedulím označujícím začátek obce či města. Nejhorší situace byla v minulém roce, kdy se tato změna stala horkou novinkou. V mnohých obcích byla tráva u silnic tak vysoká, že řidičům byl zcela znemožněn rozhled na křižovatkách, o estetické stránce věci nemluvě.
V letošním roce vytvořil krajský úřad grantový fond ve výši tří miliónů korun, který by měl změnit neutěšenou situaci uvnitř měst a obcí. Všechna městečka a vesnice, které se budou starat o údržbu pozemků kolem silnic, si mohou do 15. dubna požádat o náhradu financí vynaložených na tuto aktivitu. Starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska si ale nemyslí, že toto řešení je tím nejvhodnějším. „My budeme objednávat, krajská správy a údržby silnic fakturovat, my zase přefakturovávat krajskému úřadu. To mi připadá poněkud schizofrenní.“
Bystřice nad Pernštejnem se svými deseti městskými částmi má ve svém intravilánu dvacet sedm kilometrů silnic. Krajská správy a údržby silnic je ochotna službu sečení provést, ale za úplatu. Vloni požadovali 70hal za metr. To znamená asi devatenáct tisíc korun za jedno sečení. A jedno sečení rozhodně stačit nebude.
Jinak k údržbě obecních pozemků přistoupili ve Víru. Starosta obce Ladislav Stalmach dostal od zastupitelstva mandát k zakoupení několika ovcí, které by zdejší porosty udržovaly v náležitém stavu. „Sice nám nebudou udržovat krajnice, nechceme je trávit výfukovými plyny, ale máme plochy, kde bychom dokázali pět nebo šest ovcí klidně uživili a ušetřili tak za sečení. Navíc jsme nikdy neměli vyřešený problém, co s posečenou trávou. I proto jsme se rozhodli zkusit to jinak,“ říká vírský starosta.
Chov ovcí bude ale také vyžadovat určité finance. S tím však obec počítá. Je pro ně přichystán mobilní přístřešek a čeká je i nová ošetřovatelka. Ta si ovšem svých svěřenců moc dlouho neužije. „Plánujeme, že ovečky v létě ustájíme v mobilním přístřešku a na zimu je dáme do mrazáku.“ Zpečetil osud živých „sekaček na trávu“ Ladislav Stalmach.
Vír vlastní okolo tří hektarů obecních pozemků. Pořízení ovcí plus pracovní síla na jejich ošetřování vyjde obec asi na dvacet tisíc korun a to hlavně díky tomu, že ošetřovatelka bude přijata z Úřadu práce, který na nově vytvořené pracovní místo poskytuje dotace. Pravidelné sečení a odvoz trávy je ovšem stojí daleko více – okolo padesáti tisíc korun.
Možná by toto řešení mohlo být inspirací i pro další menší obce. Koneckonců ovce na venkov vždy patřily. A tady jde i o to spojit příjemné s užitečným.