Vysočina, Bystřice nad Prenštejnem Deset místních částí, tedy obcí, které spadají pod správu Bystřice nad Pernštejnem, je od ledna letošního roku poprvé osvětleno i v noci.
Doteď tomu tak nebylo. Existovalo tu pouze takzvané večerní svícení, což v praxi znamenalo, že veřejné osvětlení bylo rožnuto pouze do jedenácté hodiny večerní. Jakmile mělo začít noční osvětlení, všechny světelné body zhasly a obce se tak ponořily do naprosté tmy. Tato situace trvala až do čtvrté hodiny ranní, kdy se svítilny opět rožnuly.
„Každý rok spolu se starostou všechny místní části objíždíme a všude jsme se setkali s velkou kritikou nočního nesvícení“, řekl místostarosta Josef Vojta. „tento systém byl nastaven ještě před naším příchodem na radnici. Nechci tu hodnotit, jestli byl dobrý nebo špatný.“
Nakonec bylo rozhodnuto udělat rozbor, na kolik korun ročně by město Bystřici nad Pernštejnem vyšlo celonoční osvětlení ve všech místních částech. Konečná částka, sto padesát tisíc korun, se ukázala jako přijatelná a tak se zastupitelstvo města se rozhodlo přistoupit na variantu celonočního svícení ve všech obcích spadajících pod Bystřici nad Pernštejnem.
Město i s přilehlými obcemi prosvítí ročně přibližně milión sedm set tisíc korun. Navýšení spotřeby elektrické energie ve všech místních částech není tak vysoké, aby nemohlo být městem akceptováno. Proluka od jedenácté hodiny večerní do čtvrté hodiny ranní byla pro místní občany velice nepříjemná. Tma, která v obcích v noci vládla, byla velkým problémem zejména pro ty, kteří museli chodit brzy ráno do práce. „Není to taková částka, která by Bystřici položila a s tím se ztotožnili i všichni zastupitelé“ zhodnotil situaci Josef Vojta. „Občané z místních částí mají teď pocit, že více patří k Bystřici a že nejsou nějakým způsobem znevýhodňováni“ dodal.