Poté, co zastupitelé Nového Města na Moravě odmítli půjčovat své strážníky do Bystřice nad Pernštejnem, hledají bystřičtí radní zcela nové, alternativní řešení.
Obrátili se proto na brněnskou bezpečnostní agenturu LARN, se kterou už v minulosti navázali spolupráci při ochraně městských objektů. Tato firma nabízí mimo jiné i bezpečnostní a pořádkovou službu, čímž by částečně mohla nahradit městskou policii. Takto s nimi spolupracuje například i město Rájec – Jestřebí.
Bystřičtí si uvědomují, že detektivní a hlídací agentura nikdy nebude mít pravomoci náležící městské policii. Mnohdy však hodně pomůže jen pohled na uniformovaného muže, zvláště v případě mladých vandalů. „V poslední době se množí stížnosti občanů na chování mladistvých. A zejména na ně uniforma platí“, říká starosta města Karel Pačiska a dodává. „Zrovna nedávno jsme měli na základní škole šestnáct rozbitých oken. Ale neděláme si iluze, že by ochranka zachránila všechno. Bystřice je velká a zaměstnanci agentury nemohou být na několika místech najednou.“
Detektivní a hlídací agentura nemá žádné oprávnění vybírat pokuty. Zjištěné porušení zákona proto budou její pracovníci hlásit městu a s hříšníky se pak vyrovná přestupková komise. „Není to samospasitelné, zatím nevím, jak to bude fungovat, ale věřím, že to alespoň trošku pomůže k lepšímu pořádku ve městě,“ hodnotí situaci starosta.
Pracovníci LARNu mohou mimo jiné obsluhovat nové bezpečnostní kamery, které by měly být v nejbližší době nainstalovány na několika místech ve městě. I takto by se mohla současná neutěšená situace pomalu měnit k lepšímu.
Bystřice nad Pernštejnem nyní čeká na nabídku zmíněné brněnské bezpečnostní agentury, ve které by měly být navrženy a konkretizovány podmínky plánované spolupráce. Podle slov starosty Karla Pačisky by toto řešení mělo město rozhodně přijít levněji, než kdyby zřídilo svou vlastní městskou policii.