Jestliže ne, zajděte se na něj podívat. Najdete ho v Regionálním muzeu Tvrz ve Žďáru nad Sázavou a i když to není zrovna truhla plná zlata a drahého kamení, určitě stojí za podívání.
Poklad byl nalezen 26. srpna letošního roku bagristou Jaroslavem Mikuleckým za asistence stavbyvedoucího Pavla Rösslera. Našli ho při zemních a výkopových pracích v Žižkově ulici. Na tomto místě stával dům číslo popisné 238, ve kterém kdysi bydlel krejčí Josef Hromádka. Dům zde již není, před šesti lety byl zbořen.
Pan Hromádka nebyl jen tak ledajaký krejčí, patřil mezi krejčovskou elitu. Šil pro významné osobnosti. A nejen to. Podle historiků byl Josef Hromádka veliký sběratel. Vlastnil mimo jiné docela slušnou sbírku obrazů předních malířů a také spoustu jiných cenností.
Tajemný poklad byl uložen v rezavé krabici, o jejímž původu se toho mnoho neví. Do novin z roku 1951 bylo zabaleno deset vidliček, stejný počet nožů a jedenáct lžic. Je to vlastně neúplná jídelní souprava ze silně pozlaceného bílého kovu, zřejmě stříbra.. Podle punce bylo vypátráno, že příbory byly vyrobeny v Londýně v roce 1892 známými anglickými stříbrníky.
Protože jsou příbory zdobené baronskou korunkou, byl původním majitelem určitě šlechtic. Podle jedné teorie sem přišly spolu s anglickým šlechticem, který se na jaře roku1893 rozhodl pro sňatek s krásnou židovkou. A protože nevěsta byla z českých zemí, usadili se novomanželé zde. Manžel s sebou přivezl spoustu věcí do domácnosti, mezi jiným i tyto nádherné, zlacené příbory.
Záhadou ale je, jak se takováto cennost dostala ke krejčímu Hromádkovi. Jedna verze praví, že anglický šlechtic, stejně jako mnozí další, časem zchudl a místo peněz platil za obleky příbory. Také dar věrnému příteli je další z možností, kterak chudý krejčí k pokladu přišel. Příbory zde však mohl schovat i někdo úplně jiný. Nádherná řemeslná práce mohla přilákat celou řadu „nenechavců", kteří svůj lup pak ukryli u dobrosrdečného krejčíka.
Ať už to bylo jakkoli, poklad je tu a s ním také nejedna záhada, která čeká na rozluštění.