Tak nám ten Martin konečně přijel

Nepřijel sice na bílém koni, jak nám slibuje lidová pranostika, ale přece jen už je tu a s ním pomalu, ale jistě přichází i zima.

Podívejme se na pranostiky, týkající se svatého Martina, trochu blíže. Tak třeba: „Na svatého Martina, zima vládnout začíná". Nebo také „na svatého Martina kouřívá se z komína." Tohle jsou, alespoň pro mne, která mám ráda spíše teplejší období, ty horší zprávy.

Ale svatý Martin s sebou přináší i přívětivější rčení. „Hus o Martině nejpěkněji zpívá, zejména u sklenky dobrého vína." Tak tohle si dám opravdu líbit. Je vidět, že naši předkové mysleli i na příjemné věci při tvorbě pranostik. Jsou to sice věci poněkud přízemní, ale konec konců staré jako lidstvo samo. Vždyť jídlo a pití bylo vždy prvotní starostí člověka (bohužel u některých je tomu tak doteď).

Další rčení jsou velmi podobná těm o svaté Kateřině. „O Martině na ledu - o vánocích na blátě." „V suchu jdou-li na Martina husy, o vánocích v mokru chodit musí." No a kdyby to náhodou nevyšlo s Martinem, tak si to zopakujeme ještě s Kateřinou. Někdy už to konečně vyjít musí. Sice to tak trochu zavání alibizmem, ale budiž. Svou dobrou pověst si musí člověk chránit i když se snaží předpovídat počasí.

Ale jsou tu pranostiky i poněkud odvážnějšího rázu. Na takové předpovědi by si netroufli dnešní meteorologové ani se sebelepším vybavením. „Půjde-li husa na Martina po ledě, příští rok dlouhé léto bude." To by se mi opravdu líbilo, bohužel s sebou letošní Martin led nepřinesl. Tak snad příště...

Tohle byla předpověď dlouhodobá a teď ještě ty o něco kratší. „Na svatého Martina slunečno - dlouhá zima." „Na svatého Martina pod mrakem - nestálá zima." A ještě do třetice: „Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná." Uznávám, že tahle poslední se dá vykládat všelijak, ale i to k pranostikám patří.

No a na závěr ještě jedna. „Po svatém Martině zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem." Tato pranostika může na některé působit poněkud depresivně, ale jsou mezi námi i jedinci, kteří se na sníh, led a mráz těší. Pro ty může toto rčení znít jako rajská hudba. Tak jim to přejme.