Vánoce dříve a dnes

Naši předkové by se asi velice divili, kdyby viděli předvánoční šílenství, které se v posledních letech na země koruny české (a nejen tam) sneslo.

Už měsíc předem nás v téměř každém obchodě provází při nákupu vánoční výzdoba, plakáty a reklamy nás upozorňují, že ten nejlepší dárek nakoupíme právě zde, z reproduktorů se ozývají koledy a Santa Klausové se pomalu, ale jistě snaží vystrnadit našeho Ježíška.

Zajímalo mne, jak lidé vnímali vánoce a jejich atmosféru před sto lety. Vzala jsem si na pomoc Ozvěnu z Novoměstska z 15. prosince 1906. Na první straně jsem našla báseň s názvem Vánoční od Josefa Šípa. Dál nic. Až na předposlední stránce jsem objevila dva inzeráty. V jednom z nich nabízel Jan Toman, vlastník knihkupectví a obchodu s papírem ve Žďáře, nejen největší výběr vánočních a novoročních pohlednic, ale také vhodný dárek. Svou nabídku doplňuje tvrzením, že „ne všude najdete takové dárky, které by milé vaše nejen potěšily, ale způsobily jim velké překvapení. Maje hojnou zásobu nových dárků, hraček, obráz. a zábavných knih, krabic s papírem a různých novinek, mohu každého k úplné spokojenosti obsloužiti." Pan Toman byl zřejmě muž činu a nic neponechával náhodě.

Dalším takovým mužem, který předběhl svou dobu, byl Ambrož Jelínek. Ten si nechal otisknout inzerát tohoto znění: „Vánoční dárky: zlaté a stříbrné řetízky, prsteny, náramky, náušnice, brožky, křížky, srdéčka, Madonky, jehlice, moderní dlouhé řetízky, stříbrné hole aj. Sklad jemných švýcarských precisních hodinek, zlatých, stříbrných, ocelových a niklových, doporučuje co nejlevněji Ambrož Jelínek v Novém Městě na náměstí.

Kromě básně a těchto dvou inzerátů o nastávajících svátcích ani zmínka. Ale protože byla Ozvěna z Novoměstska psaná zpětně, podívala jsem se i do dalšího čísla, které vyšlo v lednu 1907. Při jeho listování vás napadne, že v té době vánoční svátky snad ani nebyly. A přece. V rubrice „Různé zprávy nacházíme: „Bílý prapor vlál o vánočních svátcích od 23. do 26. prosince na budově c. k. okres. Soudu v Novém Městě na znamení, že o zaopatření na státní útraty ani o vánocích nikdo nestojí. Úkaz to zajisté řídký." Toť vše. Žádné velkolepé oslavy, žádná obrovská reklama. Ale i tak si myslím, že si tehdy lidé vánoční svátky užili stejně, jako my dnes. Možná snad jen v menším shonu a ve větším klidu. A nepotřebovali k nim ani cizí Santa Klausy, stačil jim obyčejný český Ježíšek.